کلیسای نوتردام پاریس، فرانسه

کلیسای نوتردام که درست در قلب شهر پاریس، بر Ile de la Cite واقع شده است، به عنوان یکی از عظیم‌ترین سازه‌های مذهبی جهان و یکی از بهترین نمونه‌های معماری سبک گوتیک فرانسه شناخته می‌شود. این بنای مسحور کننده که در حد فاصل سال‌های 1163 و 1345 ساخته شده است، با 13 میلیون بازدید کننده در سال یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های تور فرانسه به شمار می‌رود. گارگویل‌های ناودان‌ها و شیشه‌های رنگی که به مرور زمان به مجموعه اضافه گردیده‌اند، از شاخص‌ترین ویژگی‌های این کلیسا به شمار می‌روند. علاوه بر آن به لطف داستان گوژپشت نوتردام، اثر ویکتور هوگو، این محل نه تنها بزرگسالان بلکه کودکان را نیز مجذوب خود ساخته است.

کلیسای نوتردام پاریس، فرانسه

چه چیز کلیسای نوتردام را شاخص نموده است؟

نوتردام به معنای بانوی فرانسوی ما، به حضرت مریم اشاره دارد. این کلیسای 850 ساله تخریب و بازسازی‌های بسیاری را در طول تاریخ متحمل شده است. با این وجود بسیاری از بخش‌های نمای اصلی آن و فضاهای داخلی همچنان طراحی اولیه خود را حفظ نموده‌اند. در قرن شانزده میلادی هوگونات‌ها و شاه فرانسه کلیسا را تخریب نمودند و تغییرات بسیاری را در طراحی آن سبب شدند. بسیاری از بخش‌های فضاهای بیرونی کلیسا به جهت آنکه کفرآمیز خوانده می‌شدند از بین رفتند و قبرها و شیشه‌های رنگی آن به بهانه مدرن کردن سازه تخریب گردیدند. در طول انقلاب فرانسه کلیسا به انباری جهت ذخیره غذا بدل گردید و سر بسیاری از مجسمه‌ها جدا گردید. در حد فاصل سال‌های 1845 و 1870 نخستین تلاش جهت بازسازی کلیسا صورت پذیرفت و بسیاری از خرابی‌های به بار آمده تعمیر گردیدند و بخش‌های جدیدی به مجموعه آن اضافه شدند.

امروزه نوتردام همچنان وقار و شکوه اولیه خود را حفظ نموده است و یکی از مسحور کننده‌ترین جاذبه‌های تور پاریس به شمار می‌رود. طول، عرض و ارتفاع این سازه سنگی به ترتیب 130، 48 و 35 متر است و از میان آنچه که آن را شاخص نموده است می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • معماری سبک گوتیک
 • طاق‌های مایل
 • دو برج آن که به مناظر بسیار زیبایی از مرکز پاریس و رود سن اشراف دارند
 • مجسمه‌های گارگویل و کایمیرا
 • ده زنگ ناقوسی که در میان راهروی مرکزی کلیسا به حرکت درآورده می‌شوند
 • ارغنون بسیار عظیم قرن سیزدهمی آن و معماری اصیل سبک گوتیک
 • سردابه باستانی که در بخش زیرین کلیسا قرار دارد و از آثار تاریخی مجموعه حفاظت می‌کند
 • بر دیوارهای خارجی کلیسا مجسمه‌های بیشماری واقع شده‌اند 
 • فضاهای داخلی بسیار زیبا و شگفت انگیز
 • پنجره‌های آذین شده به شیشه‌های رنگی که برخی از آن‌ها به قرن سیزده میلادی زمانی که کلیسا ساخته شده است باز می‌گردند 
 • یکی از مکرم‌ترین آثار مذهبی مسیحیت، تاج خار یا تاج مصیبت مسیح نام دارد و در کلیسای نوتردام نگهداری می‌شود

 Interior of Notre Dame de Paris

آنچه که نباید در بازدید از کلیسای نوتردام از دست دهید:

دو برج کلیسای نوتردام

ارتفاع دو برج مشهور کلیسا به حدود 61 متر می‌رسد و 387 پله دسترسی به آن‌ها را امکان پذیر نموده است. برج واقع در بخش جنوبی کلیسا بزرگترین ناقوس را در خود جای داده است. وزن این ناقوس به 13 تن می‌رسد و آن را تحت عنوان ناقوس ایمانوئل (Emmanuel Bell) می‌شناسند. گردشگران تور فرانسه می‌توانند پس از پیمایش 387 پله، مناظر شگفت انگیزی از شهر پاریس را نظاره کنند و به تحسین گارگویل‌های سنگی که بر لبه‌ها به حالت خیز برداشته قرار گرفته‌اند بپردازند. لازم به ذکر است که بازدید از برج‌ها برخلاف کلیسا رایگان نیست و هزینه‌ای در حدود 8.50 یوره به ازای هر نفر به همراه خواهد داشت. 

گارگویل‌ها و کایمیرا

مجسمه‌های گارگویل و کایمیرا که زیبایی کلیسای نوتردام را دو چندان نموده‌اند، در قرن نوزده میلادی توسط اوژن ویوله لودوک ساخته شده‌اند و امروزه به عنوان شناخته شده‌ترین خصیصه‌های کلیسا به شمار می‌روند. هدف اصلی از ساخت گارگویل‌ها ایجاد ناودانی برای کلیسا بوده است. از آنجایی که این مجسمه‌ها از سطح دیوارها جلوتر قرار می‌گرفته‌اند، در انتهای ناودان‌ها قرار داده شده‌اند و حفره‌های بزرگ تعبیه شده در دهانشان جهت تخلیه آب از گوشه‌های ساختمان و حفاظت از آن در برابر خسارات ناشی از بارندگی بوده است. از سوی دیگر ساخت کایمیرا تنها جنبه تزئینی داشته و در حالی که از بالا به مردم پاریس نظاره می‌کند بر لبه‌ای قرار داده شده است.

ناقوس‌های کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردام ده زنگ ناقوس را که وزنشان بین 13.27 تا 782 کیلوگرم متغیر است در خود جای داده است. قدیمی‌ترین و بزرگترینشان ایمانوئل نام دارد و در برج جنوبی کلیسا واقع شده است. این ناقوس از سال 1681 بخشی از سازه کلیسا به شمار می‌آمده است و به ازای هر یک ساعت، یکبار به صدا در آورده می‌شود. علاوه بر آن در مراسمات و موقعیت‌های خاص نیز می‌توان طنین صدای آن را شنید. در سال 1944 ایمانوئل در مراسم بزرگداشت پیروزی ارتش فرانسه و متفقین به جهت اعلام آنکه آزادی شهر نزدیک است به صدا درآمد. زنگ‌های ناقوس نوتردام تا قرن بیستم میلادی به طور سنتی با دست به صدا در می‌آمده‌اند. امروزه موتورهای الکتریکی نصب شده بر آن‌ها این امر را انجام می‌دهند. 

ارغنون عظیم کلیسای نوتردام

ارغنون عظیم کلیسای نوتردام در قرن سیزده میلادی به مجموعه آن اضافه گردید و از 5 صفحه کلید، 190 گره و 8000 لوله تشکیل شده است. این ارغنون بزگترین ارغنون فرانسه و شناخته شده‌ترین در جهان به شمار می‌رود. ارغنون نوتردام بارها مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفته است و امروزه در مراسمات روز یکشنبه همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد و ارغنون نوازان بین المللی را جهت نواختن این ساز شگفت انگیز به سوی خود فرا می‌خواند.

Notre Dame's Altar

چگونه به کلیسای نوتردام برویم؟

کلیسای نوتردام بر جزیره کوچکی تحت عنوان Ile de la Cite، در میانه رود سن واقع شده است و از محل آن می‌توان به راحتی به صورت پیاده به بسیاری از جاذبه‌های شهر پاریس دسترسی داشت. ورود به این مجموعه تاریخی و مذهبی در تمام طول سال رایگان است و بهترین زمان بازدید از آن صبح زود بین روزهای سه شنبه و پنجشنبه است. مترو و قطارهای RER بهترین گزینه‌ها جهت دسترسی به این محل به شمار می‌روند و نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها به جاذبه مورد نظر به شرح زیرند:

نزدیک‌ترین ایستگاه‌های قطار RER جهت دسترسی به کلیسای جامع نوتردام:

خط B (آبی) قطارهای RER، ایستگاه سنت مایکل نوتردام (St. Michel Notre Dame)

خط C (زرد) قطارهای RER، ایستگاه سنت مایکل نوتردام (St. Michel Notre Dame)

نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو جهت دسترسی به کلیسای جامع نوتردام:

خط چهار، ایستگاه Cite یا St. Michel

خط یک و یازده، ایستگاه Hotel de Ville

خط ده، ایستگاه Maubert Mutualite یا ایستگاه Cluny La Sorbonne

خط هفت، یازده و چهارده، ایستگاه Chatelet

آدرس
فرانسه، منطقه 75004 پاریس، محوطه ششم نوتردام (ژان پل دوم)
وبسایت
www.notredamedeparis.fr
ساعات بازدید
7:45 دقیقه صبح تا 6:45 دقیقه بعد از ظهر
تماس
33142345610+

دیدگاه های مرتبط با کلیسای نوتردام پاریس، فرانسه

امتیاز دهید:
2 دیدگاه

شادی18 اسفند 1395

یه دونه به همین اسم تو مونترال هم هست. ولی اصلیش که تو پاریسه فوق العادست. واقعا با شکوهه و حس خیلی خوبی به آدم میده.

پاسخ به شادی

حسن ناظری15 اسفند 1395

اولین بار که مسجد سلطان قابوس دیده بودم فکر نمی کردم دیگه بشه از این زیباتر پیدا کرد. اما تو سفر به پاریس کاملا نظرم عوض شد. سلطان قابوس زیباست اما کلیسای نوتردام بی نظیره!

پاسخ به حسن ناظری
نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021