صومعه‌ های تاریخی Meteora در یونان

متئورا در یونان، ترکیبی از شش صومعه است که هفت قرن پیش بر روی ستون‌های سنگی ساخته شده‌اند. ساختارهایی زیبا که تاریخی طولانی به عنوان پناهگاهی مذهبی برای راهبان و راهبه‌ها دارد و هنوز هم محل نگهداری برخی از بهترین آثار هنری دوره بیزانس و جمجمه‌های ساکنین قبلی خود است.

صومعه‌ های تاریخی Meteora در یونان

پیش از این که راهبان، صومعه را در بالای متئورا بنا کنند، افرادی در غارهای نزدیک این مکان ساکن بودند. غارهای تئوپاترا تنها در سه مایلی جنوب متئورا قرار دارند و در پنجاه هزار سال پیش انسان در آن جا سکونت داشته است. این غارها مکان کشف قدیمی‌ترین نمونه‌های ساخته دست بشر نیز هستند. سنگ‌ها برای جلوگیری از ورود بادهای سرد به داخل غارها استفاده شده بودند.

راهبان گوشه‌نشین تارک دنیا، اولین کسانی بودند که حفره‌ها و شکاف‌های متئورا را اشغال کردند. در قرن نهم، انسان در ارتفاع ۱۸۰۰ پایی زمین رفت تا زندگی عابدانه و پرستش را آغاز کند. با این وجود در این زمان هیچ صومعه‌ای ساخته نشده بود. راهبان برای دیدار و عبادت در اطراف یک کلیسای سنگی در پای صخره‌ای به نام Doupiani، گرد هم می‌آمدند.

خیلی زود راهبان گوشه‌نشین، رسوم رهبانی‌ای را به نام اسکت استاگوی تشکیل دادند. آنان دوپیانی را ترک کردند و نظاره‌گر رشد روز افزون کسانی بودند که برای زندگی عابدانه به متئورا می‌آمدند.

زمانی صخره‌های متئورا محل قرارگیری بیش از ۲۰ صومعه بود. اما اکنون تنها شش عدد از آن‌ها باقی مانده‌است. تا قبل از اشغال یونان به دست نیروهای ترک، در طول ۸۰۰ سال حمکرانی بیزانس تعداد قابل توجه‌ای از راهبان امنیت شهر را تامین می‌کردند.

صومعه بزرگ مترونوم یونان

در سال ۱۳۴۴، آتناسیوس کوینوویتیس یا همان سن‌ آتناسیوس، صومعه مقدس مترونوم را در صخره‌های براد بنا کرد. این صومعه قدیمیترین، بلندترین و بزرگ‌ترین صومعه از بین شش صومعه موجود در متئورا است. ارتفاع بلند صومعه، آن را از گزند خارجی حفظ می‌کرد. تنها راه ورود نربادنی بلند بود که راهبان آن را کنترل می‌کردند.

صومعه مقدس ورلام یونان

در سال ۱۵۱۷ نکتاریوس و تئوفانس دومین معبد بزرگ در متئورا را بنا کردند و نامش را ورلام گذاشتند. برای این دو راهب بالا بردن مصالح ساختمان بیش از بیست سال طول کشید. انگشت سن‌جان و شانه سن‌اندرو در اینجا نگه‌داری می‌شوند.

صومعه مقدس روزانو یونان

صومعه مقدس روزانو در سال ۱۵۴۵ بنا شد. در طول جنگ جهانی دوم توسط آلمان ها آسیب فراوان دید. این صومعه یکی از اندک معابد در حال فعالیت در متئورا است و از سال ۱۹۸۸ توسط راهبه‌ها اداره می‌شود. سرپرست این صومعه سن باربارا است.

صومعه مقدس سن نیکولاس آناپاساس یونان

صومعه مقدس سن نیکولاس آناپاساس در قرن شانزدهم ساخته شد. صومعه شامل یک کلیسا و گنبدی کوچک است. همانند سایر صومعه‌ها دارای مجموعه ای از آثار هنری ماندگار دوره بیزانس است. صومعه به دست نقاش بسیار معروف، راهبی به نام تئوفانس نقاشی شده است.

صومعه مقدس ترینیتی یونان

صومعه مقدس ترینیتی، تحسین‌ برانگیزترین صومعه در بین شش صومعه موجود در متئورا است؛ که در صحنه‌ی پایانی فیلم جیمز باند، فقط برای چشمان تو نیز دیده می‌شود. ساختمان آن در ۱۴۷۵ ساخته شده است و در سال‌های ۱۶۸۴، ۱۶۸۹، ۱۶۹۲ و ۱۷۴۱ بازسازی شده است.

صومعه مقدس سن استفان یونان

در قرن شانزدهم ساخته و در سال ۱۵۴۵ تعمیر شده است. در طول جنگ جهانی دوم توسط نیروهای نازی بمباران شد، چرا که گمان می‌کردند تعدادی شورشی در معبد حضور دارند. پس از آن توسط راهبه‌ها بازسازی شد و اکنون آنها از آن نگه‌داری می‌کنند.

زمانی که راهبان در متئورا وقت می‌گذراندند، از هرگونه تمدن به دور بودند. در اولین روزهای تاسیس صومعه، آن‌ها از تور یا سبد برای انتقال وسایل به بالا و پایین صخره‌ها استفاده می‌کردند. اجساد آن‌ها بعد از مرگ در همان صومعه باقی ‌می‌ماند؛ جایی که اکنون جمجمه‌های آن‌ها باقی مانده است.

در دهه ۱۹۲۰، برای دسترسی و انتقال راحت‌تر به صومعه‌های متئورا، پیشرفت‌هایی صورت گرفت. پله‌هایی در داخل صخره‌ها ساخته شد تا توریست‌ها و زائران مذهبی بتوانند به‌راحتی به معابد بروند. همچنین پل‌هایی به زمین‌های هموار مجاور کشیده شدند.

در طول جنگ‌جهانی دوم متئورا بمباران شد و بسیاری از ساختمان‌هایش آسیب دیدند. اندک راهبان باقی‌مانده توان دفاع از شهر را در برابر نیروهای آلمانی و ایتالیایی نداشتند. سربازان آثار هنری را صومعه‌ها را دزدیده و شهر را غارت کردند. پس از تخریب، جمعیت اطراف شهر کار بازسازی صومعه‌ها را انجام دادند و امروزه به‌عنوان صومعه و کلیسای مقدس اورتودوکس‌های یونانی شناخته می‌شود.

اکنون یک بالابر دستی، بخش های مختلف صومعه‌های متئورا را به هم متصل می‌کند تا هزاران گردشگر تور یونان که هر ساله برای بازدید می‌آیند، جابه‌جایی آسانی را تجربه کنند. تمامی قسمت‌های باقی‌مانده از صومعه‌ها تحت حفاظت یونسکو است و به‌عنوان بناهای یادبود بشری به ثبت رسیده‌اند.

منبع: All Day
اخبار و مقالات مرتبط با "صومعه‌ های تاریخی Meteora در یونان"

قلعه Methoni در پلوپونز یونان قرار گرفته است. این قلعه چشم‌نواز و به خوبی حفظ شده، در کنار ساحل و رو به دریای یونان قرار گرفته است. این قلعه در قرن سیزدهم، توسط ونیزی‌ها ساخته شده و به عنوان یک دژ نظامی عمل می‌کرده است. زندان Bourtzi در قرن شانزدهم و توسط ترک‌ها در یک جزیره کوچک ساخته...

معبد چالونگ (Wat Chalong)، یکی از  زیباترین معابد کشور تایلند است که به شما توصیه می‌کنیم در تور پوکت به بازدید آن بروید، این معبد در قرن 19 ساخته شده است و یکی از شاهکارهای معماری این جزیره به شمار می‌رود. 

معبد په پونگ (WAT PAH PONG)، یکی از جاذبه‌های محبوب در شهر چیانگ مای کشور تایلند است. این معبد در واقع صومعه بودائی است که معماری زیبایی هم دارد.

معبد پهارا سینگ (wat phra singh chiang mai)، یکی از زیباترین جاذبه‌های تاریخی شهر چیانگ مای است که به شما توصیه می‌کنیم در تور تایلند به بازدید آن بروید. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چرا این جاذبه در بین مردم تایلند محبوبیت بالایی دارد.

معبد سوآن داک (wat suan dok)، یکی از زیباترین جاذبه‌هایی است که می‌توانید در تور تایلند در شهر زیبای چیانگ مای به بازدید آن بروید. این معبد با معماری جالبی که دارد یکی از بهترین جاذبه‌های این شهر به شمار می‌رود.

معبد وانسانگ وارارام پاتایا (Wat Yansangwararam)، یکی از جاذبه‌های تاریخی تور پاتایا است که در فاصله 12 کیلومتری این شهر قرار گرفته است. شهر ساحلی پاتایا علاوه بر جاذبه‌های طبیعی و تفریحی جاذبه‌های تاریخی شاخصی مانند این معبد دارد.

دیدگاه های مرتبط با صومعه‌ های تاریخی Meteora در یونان

امتیاز دهید:
نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021