وبسایت آوای بورالان به آدرس جدید booralan.com منتقل شده است

سال 2017 امن ترین سال برای مسافرت هوایی

با وجود رشد روزافزون فناوری های جدید، امنیت هوایی روزبه روز در حال افزایش است به گونه های که سال 2017 امن ترین سال برای مسافرت هوایی لقب گرفت

سال 2017 امن ترین سال برای مسافرت هوایی

با کمک تکنولوژی های مدرن و تجهیزات پیشرفته سفر هوایی روز به روز امن تر و راحت تر می شود. اگر همچنان از پرواز می ترسید باید بدانید که سال 2017 امن ترین سال برای مسافرت هوایی در تاریخ صنعت هواپیمایی بوده است. این سال شلوغ ترین و پررفت و آمد ترین سال سفرهای هوایی نیز بوده است و رکورد این سفرها شکسته شده است.

امن ترین سال سفر هوایی

در سال 2017 علیرغم ترافیک هوایی بالا تعداد حوادث و قربانیان این نوع سفر بسیار پایین بوده است. بر اساس گزارش های وبسایت شبکه ایمنی حمل و نقل هوایی (ASN) و همینطور گروه مشاوره هوایی To70 در سال 2017 هیچ گونه سانحه هوایی مرگبار با تلفات بالا برای جت های مسافربری اتفاق نیفتاده است. به همین دلیل سال 2017 به عنوان «امن ترین سال سفرهای هوایی» لقب گرفته است. این آمار در حالی است که سفرهای هوایی با رشد 3% بیشترین میزان پرواز و سفرهای هوایی را در طول تاریخ صنعت هوایی داشته است. سال 2017 برای سومین سال پیاپی رکورد کاهش حوادث هوایی را کسب کرده است. با توجه به بهبود کیفیت خدمات و افزایش امنیت پرواز به نظر می رسد افراد بیشتری از هواپیما به عنوان وسیله حمل و نقل استفاده می کنند و روز به روز این سفرها بیشتر می شود.

به گزارش شبکه ایمنی حمل و نقل هوایی در سال 2017 در مجموع 10 حادثه هوایی اتفاق افتاده که منجر به مرگ 79 نفر شد. این آمار به نسبت سال گذشته پیشرفت قابل ملاحظه ای پیدا کرده است. در سال 2016 سفرهایی هوایی در مجموع 17 حادثه هوایی و 303 کشته داشته اند. بر طبق گزارش گروه مشاوره هوایی To70، این آمار به این معناست که میزان تصادفات در پروازهای مسافرتی و تجاری یک نفر در هر 16 میلیون پرواز بوده است. این گروه همچنین اشاره کرد که در سال 2017 هیچ گونه تصادفی ناشی از دخالت های غیرقانونی و حملات تروریستی نداشته ایم. مبنای تحقیق این گروه، سفرهای هوایی با حداقل 14 مسافر بوده است. در این تحقیق هواپیماهای مسافربری مورد بررسی قرار گرفتند و هواپیماهای نظامی و تلفات احتمالی آن ها شامل این آمار نبودند.

حوادث هوایی مهم سال 2017

مهم ترین حادثه هوایی در سالی که گذشت سقوط هواپیمایی باری ترکیه بود. این هواپیما هنگامی که تلاش می کرد در مه شدید در باند فرودگاهی در قرقیزستان فرود بیاید با روستای مجاور فرودگاه برخورد کرد و باعث کشته شدن 35 نفر شد.

همچنین سانحه هوایی که بیشترین میزان تلفات را در پی داشت در سال نو میلادی اتفاق افتاد. در این حادثه یک هواپیمای مسافربری سسنا 208 کاروان (Cessna 208 Caravan) در غرب کاستاریکا سقوط کرد و منجر به کشته شدن 12 مسافر و خدمه هواپیما شد. همچنین در حادثه دیگری هواپیمایی در سیدنی استرالیا سقوط کرد که 6 کشته در پی داشت. همانطور که اشاره کردیم این تحقیق مبنای مطالعات خود را هواپیماهای مسافربری قرار داده و تلفات حوادث نظامی را در نظر نگرفته است. به همین دلیل، سقوط هواپیمای نظامی میانمار که در ماه ژوئن اتفاق افتاد و باعث کشته شدن 122 نفر شد. در این آمار لحاظ نشده است. همچنین تلفات هواپیماهایی که کمتر از 14 سرنشین داشتند نیز مورد بررسی قرار نگرفته است.

حوادث هوایی سال های گذشته

میزان تلفات در دوسال گذشته به میزان قابل توجهی بالاتر بوده است. در سال 2016 در مجموع 271 نفر جان خود را در هفت حادثه هوایی مرگبار از دست دادند. این سوانح شامل پرواز هواپیمایی مصر از پاریس به مصر بود که باعث کشته شدن 66 نفر شد. همچنین هواپیمای جت لامیا که تیم فوتبال برزیلی Chapecoense را حمل می کرد در کلمبیا سقوط کرد و 71 نفر جان خود را از دست دادند.

در سال 2015 در مجموع 471 نفر در چهار حادثه مرگبار جان خود را از دست دادند. این سوانح عبارتند از: سقوط پرواز متروجت از شرم الشیخ به سنت پترزبورگ که باعث کشته شدن 224 نفر شد؛ و حادثه هواپیمای ایرباس A320 از بارسلونا به مقصد دوسلدورف که در این پرواز، خلبان هواپیما عامدانه به کوه های آلپ فرانسه برخورد کرد و باعث مرگ 150 نفر شد.

در سال 2014 نیز در مجموع 864 نفر در پنج حادثه هوایی کشته شدند؛ از جمله سقوط دو هواپیمای ایرلاین مالزی: پرواز MH370 که از سرنوشت آن هنوز اطلاع موثقی در دست نیست و MH17 که به دلیل اصابت موشک در شرق اوکراین سقوط کرد.

افزایش امنیت پرواز

به گفته شبکه ایمنی حمل و نقل هوایی حوادث و سوانح هوایی در دو دهه گذشته سیر نزولی را در پیش داشته و هر سال کمتر از پیش می شود. به طور مثال در سال 2005 بیش از 1000 کشته در سوانح هوایی گزارش شده است. اما هرچه می گذرد با افزایش امنیت پرواز این آمار به طور محسوسی کاهش پیدا می کند. آخرین سانحه هوایی مرگبار هواپیمایی مسافربری در نوامبر 2016 و در کلمبیا اتفاق افتاد. همچنین آخرین سانحه هوایی که تلفاتی بیش از 100 نفر داشت در سال گذشته در مصر اتفاق افتاد.

هارو رانتر، رئیس سازمان ASN اینطور بیان کرد: «از سال 1997 میانگین حوادث هوایی به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است و این آمار سیری نزولی را در پیش گرفته است. به لطف تکنولوژی ها و تجهیزات مدرن و همکاری سازمان های بین المللی مثل یاتا و ایکائو میزان حوادث هوایی مرگبار به میزان قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده است.»

به "سال 2017 امن ترین سال برای مسافرت هوایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال 2017 امن ترین سال برای مسافرت هوایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021