وبسایت آوای بورالان به آدرس جدید booralan.com منتقل شده است

نگاهی ویکیپدیا گونه به تایلند (جغرافیا، آب و هوا و پول تایلند)

مهم ترین کار قبل از رفتن به سفر کسب اطلاعات از مقصد است. برخی اوقات دانستن (یا خیلی بدتر ندانستن) جزئی ترین اطلاعات از یک محل، ممکن است کل سفر شما را تحت تاثیر قرار دهد. در این سلسله مطالب ما نگاهی (هر چند مختصر) انداخته ایم به کشور تایلند. کشوری که بسیاری آن را در لیست سفرهای خود قرار داده اند و کسانی که یک بار در تور تایلند حضور داشته اند، مشتاقانه تمایل دارند یک بار دیگر آن را تجربه کنند. در بخش اول این مطالب جغرافیا، آب و هوا و پول تایلند را مورد بررسی قرار داده ایم.

نگاهی ویکیپدیا گونه به تایلند (جغرافیا، آب و هوا و پول تایلند)

موقعیت جغرافیایی تایلند

تایلند در قلب جنوب شرق آسیا، بین کشور های هند و چین و در شمال خلیج تایلند و شرق دریای آندامان واقع شده است. تایلند با مالزی در جنوب، با میانمار (برمه) در شمال غرب، با لائوس در شمال شرق و با کامبوج در جنوب شرق مرز مشترک دارد. تنها راه ارتباط زمینی دو کشور مالزی و سنگاپور با سایر کشورهای آسیایی از طریق تایلند است.

شمال تایلند منطقه ای کوهستانی است با جنگل های سبز و زمستان های کمی سرد و بلندترین قله ی این کشور به نام دوی اینتانون در این ناحیه قرار دارد. مرکز تایلند دره هموار رودخانه ی چائوپرایا قرار دارد که به خلیج تایلند منتهی شده و یکی از حاصلخیز ترین مناطق برای رشد میوه و برنج در جهان را فراهم کرده است. جنوب آن نیز منطقه ای کم عرض است که به شبه جزیره ی مالزی می رسد و سواحل زیبای جزایر آن محل مناسبی برای استراحتگاه های تابستانی هستند. مهم ترین بنادر ماهیگیری نیز در این منطقه قرار دارند.

مساحت تایلند 513.115 کیلومتر مربع و طول سواحل آن 3219 کیلومتر است. این کشور 76 ایالت دارد و پایتخت آن بانکوک، تقریبا در مرکز آن و در کنار رودخانه چائوپرایا قرار دارد.

فاصله تهران تا بانکوک 5450 کیلومتر است. پرواز از تهران تا بانکوک حدود 6.5 ساعت طول می کشد. ساعت بانکوک 2.5 ساعت از تهران جلوتر است. یعنی وقتی در تهران ساعت 9 صبح باشد در بانکوک ساعت 11:30 صبح است.

آب و هوای تایلند

با وجود این که هر زمانی برای سفر به تایلند خوشایند است، اما بهترین فصل سال از نظر پایین بودن میزان گرما و بارش باران، بین ماه های نوامبر تا فوریه و در فصل سرماست. دمای هوا در این فصول، روزها 28 درجه سانتیگراد و شب ها 12 درجه سانتیگراد است و هوا کم ترین رطوبت را دارد. پس از آن فصل گرما آغاز می شود. آوریل گرمترین ماه سال است و جشن آب نیز به همین دلیل در نیمه این ماه برگزار می شود.

تایلند به طور کلی دارای آب و هوای گرمسیری است و سه فصل مشخص دارد:

  • فصل گرم و خشک، از فوریه تا می، با میانگین دمای 34 درجه و رطوبت 75 درصد
  • فصل بارانی و آفتابی، از ژوئن تا اکتبر، با میانگین دمای 29 درجه و رطوبت 87 درصد
  • فصل سرد، از نوامبر تا فوریه، با میانگین دما تا زیر 20درجه و رطوبت کاهش یافته

در فصل باران های موسمی یعنی در ماه های آگوست و سپتامبر، معمولا باران زیادی در شهر بانکوک می بارد. این بارش ها در ماه اکتبر به بیشترین حد خود رسیده و باعث جاری شدن سیلاب ها نیز در شهر می شود.

پول تایلند

واحد پول تایلند بات (Baht) است و هر بات به صد ستنگ (Satang) تقسیم می شود. اسکناس های تایلند از ده تا هزار بات متغیر است و در روی تمامی آنها تصویری از پادشاه کنونی تایلند به همراه نمادهای دیگری همچون مهر سلطنتی وجود دارد.

سکه های رایج در این کشور شامل 25 و 50 ستنگی، یک، پنج و ده باتی و اسکناس های رایج نیز شامل 1000 بات (خاکستری)، 500 بات (بنفش)، 100 بات (قرمز)، 50 بات (آبی)، 20 بات (سبز) و 10 بات (قهوه ای) می شوند. کد اختصاری بات تایلند THB و نشانه آن ฿ است.

ارزهای معتبر را می توان به راحتی در هتل ها،‌ مراکز توریستی، بانک ها، مراکز خرید و صرافی ها تبدیل کرد (در تایلند ریال تبدیل نمی شود). نرخ تبدیل ارز در بانک ها و صرافی های معتبر بهتر از هتل ها و فروشگاه هاست.

به "نگاهی ویکیپدیا گونه به تایلند (جغرافیا، آب و هوا و پول تایلند)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی ویکیپدیا گونه به تایلند (جغرافیا، آب و هوا و پول تایلند)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021