8 مسیر اصلی خط آهن سرعت بالای چین

به طور عمومی خط آهنی که قطارها در آن با سرعتی بین 200 تا 350 کیلومتر بر ساعت حرکت کنند شبکه ریلی سرعت بالا (HSR) نامیده می‌شود. هم اکنون چین بزرگترین شبکه ریلی سرعت بالا را در دنیا دارد. این شبکه ریلی پر سرعت در چین توسط CRH یا 中国高速铁路 (متعلق به شرکت راه‌آهن چین) اداره می‌شود. در پایان سال 2015 نوزده هزار کیلومتر خط آهن پر سرعت در چین در حال خدمت‌رسانی به مردم این کشور و البته مسافران تور چین بوده است.

8 مسیر اصلی خط آهن سرعت بالای چین

خط آهن پر سرعت چین ظرفیت جابه‌جایی 80 میلیون مسافر را در سال دارد. سرعت قطارهای پر سرعت چین بین 200 تا 350 کیلومتر است. این سرعت زمان جابه‌جایی بین شهرهای چین را به شدت کاهش داده است، برای مثال فاصله 1200 کیلومتری بین پکن و شانگهای با استفاده از قطارهای تندرو، 5 ساعته طی می‌شود. در قطارهای پر سرعت چین امکاناتی مانند صندلی‌های قابل تنظیم، پریز برق 220 ولت در زیر صندلی‌ها، توالت‌های ایرانی و فرنگی، آب جوش و آب سرد رایگان و واگن رستوران موجود هستند.

رویدادهای مهم در مورد خط آهن پر سرعت چین

 • اول آگوست 2008: اولین مسیر HSR چین بین پکن تا تیانجین راه‌اندازی شد
 • 26 دسامبر 2009: طولانی‌ترین و پیچیده‌ترین بخش راه‌آهن پر سرعت چین بین ووهان و گوانجو راه‌اندازی شد (بخشی از مسیر پکن – گوانگجو (Guangzhou) – شنزن (Shenzhen) – هنگ کنگ)
 • 6 فوریه 2010: اولین خط آهن پر سرعت ساخته شده بر روی بادرفت‌ها در مسیر ژنگژو (Zhengzhou) به شیان (Xian) افتتاح شد
 • اول دسامبر 2012: اولین خط ریلی پر سرعت در یکی از بالاترین نقاط دنیا ساخته شد (مسیر هاربین به دالیان)
 • 25 نوامبر 2015: هفده رهبر از 17 کشور دنیا قطار پر سرعت سوژو به شانگهای را سوار شدند

هشت مسیر محبوب خط آهن سرعت بالای چین

در میان 8 مسیر محبوب در شبکه ریلی پر سرعت چین، 4 تا از مسیرها شمالی جنوبی بوده و 4 تای دیگر مسیرهایی شرقی و غربی هستند. این مسیرها اصلی‌ترین مسیرهای ریلی قطارهای پر سرعت چین هستند.

4 مسیر شمالی جنوبی قطارهای تندرو چین

 • مسیر شانگهای (Shanghai) – پکن (Beijing)
 • مسیر پکن – گوانگجو (Guangzhou) – شنزن (Shenzhen) – هنگ کنگ (Hong Kong)
 • مسیر پکن – هاربین (Harbin)
 • مسیر هانگزو – شنژن (شنزن)

4 مسیر غربی شرقی قطارهای تندرو چین

 • مسیر Qingdao – Taiyuan
 • مسیر شانگهای – ووهان (Wuhan) – چنگدو (Chengdu)
 • مسیر شوژو (Xuzhou) – ژنگژو (Zhengzhou) – لانژو (Lanzhou) – اورومچی (Urumqi)
 • مسیر شانگهای – هانگژو (Hangzhou) – چانگشا (Changsha) – گویانگ (Guiyang) – کونمینگ (Kunming)

مسیر شانگهای (Shanghai) – پکن (Beijing) (کامل)

 • طول مسیر: 1318 کیلومتر
 • سرعت پیش‌بینی شده: 350 کیلومتر بر ساعت
 • ایستگاه‌های اصلی: ایستگاه‌های جنوب پکن، غرب جیانگ، جنوب نانجینگ، شمال سوژو و Shanghai Hongqiao

Beijing–Shanghai Route

این مسیر متصل کننده دو تا از محبوب‌ترین شهرهای چین است. قطارهای پر سرعت چین در این مسیر، زمان سفر بین این دو شهر بزرگ چین را از 12 ساعت به 5 ساعت کاهش داده‌اند. زمان پرواز بین شانگهای و پکن حدود 2 ساعت است. پکن و شانگهای دو تا از محبوب‌ترین شهرهای چین بین مسافران تور چین هستند. مسافران تور چین معمولا اولین بار در این مسیر قطارهای پر سرعت چین را تجربه می‌کنند.

مسیر پکن – گوانگجو (Guangzhou) – شنزن (Shenzhen) – هنگ کنگ (Hong Kong) (نیمه کامل)

 • طول مسیر: 2240 کیلومتر
 • سرعت پیش‌بینی شده: 350 کیلومتر بر ساعت
 • ایستگاه‌های اصلی: ایستگاه‌های غرب پکن، Shijiazhuang، شرق Zhengzhou، ووهان (Wuhan)، جنوب Changsha، شرق Hengyang، جنوب گوانجو (Guangzhou)، شمال شنژن (Shenzhen) و هنگ کنگ

Beijing Guangzhou Shenzhen Hong Kong Route

این مسیر، طولانی‌ترین مسیر ریلی پر سرعت مسافربری در دنیا است. بخش شنژن تا هنگ کنگ این مسیر در سال 2017 به بهره‌برداری می‌رسد. این مسیر ریلی، شمال چین را به مرکز چین و جنوب چین متصل می‌کند. اگر چه بخش خط آهن پر سرعت شنزن تا هنگ کنگ در حال ساخت است با این حال قطارهای معمولی از شنزن به هنگ کنگ در دسترس هستند.

مسیر پکن – هاربین (Harbin) (کامل)

 • طول مسیر: 1300 کیلومتر
 • سرعت پیش‌بینی شده: 350 کیلومتر بر ساعت
 • ایستگاه‌های اصلی: ایستگاه‌های جنوب پکن، غرب تیانجین، Qinghuangdao، شمال Shenyang، غرب Changchun و غرب هاربین (Harbin)

Beijing Harbin Route

این خط، شمال شرق چین را به پایتخت کشور یعنی پکن متصل می‌کند. قطارهای تندرو چین زمان سفر 12 ساعته بین هاربین و پکن را به 6 ساعت تقلیل داده‌اند.

مسیر هانگزو – شنژن (شنزن) (کامل)

 • طول مسیر: 1600 کیلومتر
 • سرعت پیش‌بینی شده: 250 تا 350 کیلومتر بر ساعت
 • ایستگاه‌های اصلی: ایستگاه‌های شرق هانگزو (Hangzhou)، Ningbo، جنوب فوژان (Fuzhou) و شمال شنزن (Shenzhen)

Hangzhou Shenzhen Route

این مسیر متصل کننده دلتای رودخانه یانگتسه چین و دلتای رودخانه مروارید است. قسمت هانگژو – Ningbo، به قطارهای مسافربری اختصاص پیدا کرده است و سرعت پیش‌بینی شده برای این مسیر 350 کیلومتر بر ساعت است. باقی مسیر محل عبور قطارهای مسافری و قطارهای باری است و سرعت این قسمت 250 کیلومتر بر ساعت است. در این مسیر از خط آهن پر سرعت چین، تنها قطارهای نوع D در حال حرکت هستند. کل سفر بین هانگزو تا شنزن حدود 10 و نیم ساعت طول می‌کشد.

مسیر Qingdao – Taiyuan (نیمه کامل)

 • طول مسیر: 770 کیلومتر
 • سرعت پیش‌بینی شده: 200 تا 250 کیلومتر بر ساعت
 • ایستگاه‌های اصلی: ایستگاه‌های Qingdao، جینان، Shijiazhuang و جنوب Taiyuan

Qingdao Taiyuan Route

مسیر قطار پر سرعت Qingdao – Taiyuan شامل خط تندرو Qingdao تا Jinan، خط تندرو Jinan تا Shijiazhuang، خط تندرو Shijiazhuang تا Taiyuan است. در حال حاضر می‌توانید از Qingdao تا Jinan را 3 ساعته طی کنید. تنها یک قطار پر سرعت از جینان به سمت Shijiazhuang حرکت می‌کند. این قطار 8 صبح به راه می‌افتد و طی این مسیر 3 ساعت و نیم به طول می‌انجامد. در بخش Shijiazhuang به Taiyuan قطارهای زیادی وجود دارند و این مسیر را در عرض 1 ساعت و نیم طی می‌کنند.

مسیر شانگهای – ووهان (Wuhan) – چنگدو (Chengdu) (نیمه کامل)

 • طول مسیر: 1600 کیلومتر
 • سرعت پیش‌بینی شده: 160 تا 350 کیلومتر بر ساعت
 • ایستگاه‌های اصلی: ایستگاه‌های Shanghai Hongqiao، جنوب نانجینگ، جنوب Hefei، هانکو، شرق Yichang، شمال Chongqing، شرق چنگدو

Shanghai Wuhan Chengdu Route

این خط آهن پر سرعت چین در امتداد رودخانه یانگتسه ساخته شده است. قطارهای پر سرعت در این مسیر خط آهن چین، متوسط سرعت 200 تا 250 کیلومتر بر ساعت دارند، به جز قطارهای خط‌های شانگهای تا نانجینگ که سرعت 350 کیلومتر بر ساعت دارند و Yichang تا Wanzhou که 160 کیلومتر در ساعت سرعت دارند (به خاطر پیچ و قوس‌های زیاد مسیر که به خاطر عبور این قسمت خط از مناطق کوهستانی سبب شده است). تا زمانی که خط Lichuan تا Chongqing به بهره‌برداری برسد، می‌توانید از شانگهای به Yichang، از Yichang به وانژو (Wanzhou) و از Chongqing به چنگدو را با قطارهای پر سرعت چین طی کنید. اگر در مدت سفرتان در مدت تور چین در این خط آهن وقت داشته باشید، سوار شدن بر کروزهای رودخانه یانگتسه بین Chongqing و Yichang و لذت بردن از مناظر این منطقه از چین، می‌تواند یک راه خوب برای ایجاد وقفه بین این سفر فوق‌العاده سریع باشد.

مسیر شوژو (Xuzhou) – ژنگژو (Zhengzhou) – لانژو (Lanzhou) – اورومچی (Urumqi) (نیمه کامل)

 • طول مسیر: 1400 کیلومتر
 • سرعت پیش‌بینی شده: 250 تا 350 کیلومتر بر ساعت
 • ایستگاه‌های اصلی: ایستگاه‌های شرق Xuzhou، ایستگاه Lianyungang، ایستگاه Zhengzhou، شمال شیان، Baoji و لانژو

Xuzhou Lanzhou Route

تنها یک بخش این مسیر از خط آهن پر سرعت چین فعال است: مسیر بین Zhengzhou و شیان. بقیه این مسیر در حال ساخت است. مسیر بین Xuzhou تا Zhengzhou دسامبر 2016 افتتاح می‌شود و مسیرهای بین شیان تا Baoji و بائوجی تا Lanzhou در سال 2017 افتتاح می‌شود. در سریع‌ترین قطار این مسیر یعنی قطار G97، شما مسیر Zhengzhou تا شیان را تنها در عرض 2 ساعت طی خواهید کرد. دیگر قطارهای G و D این مسیر به خاطر تعداد توقف‌های بیشتر در ایستگاه‌ها، این مسیر را 2 تا 3 ساعته طی می‌کنند.

مسیر شانگهای – هانگژو (Hangzhou) – چانگشا (Changsha) – گویانگ (Guiyang) – کونمینگ (Kunming) (نیمه کامل)

 • طول مسیر: 2266 کیلومتر
 • سرعت پیش‌بینی شده: 350 کیلومتر بر ساعت
 • ایستگاه‌های اصلی: ایستگاه‌های Shanghai Hongqiao، شرق هانگزو، غرب Nanchang، جنوب Changsha، شمال Guiyang، جنوب Kunming

Shanghai Hangzhou Kunming Route

خط آهن پر سرعت چین در مسیر شانگهای به کونمینگ کامل نشده و از شانگهای به Guiyang در حال فعالیت است. خط Guiyang تا کونمینگ در حال ساخت است و قرار است تا پایان سال 2016 به بهره‌برداری برسد. بعد از کامل شدن این خط، شرق چین و مرکز چین به جنوب غرب چین متصل می‌شوند. این مسیر یکی از زیباترین مسیرهای سفر با قطار در چین است که می‌توانید در مدت تور چین تجربه کنید. مسافران تور چین می‌توانند در طول این مسیر شهرهای بزرگ و مدرن چین، فرهنگ اقلیت‌های قومی چین و طبیعت زیبای چین را ببینند.

خط‌های HSR محلی و بین شهری چین

خطهای HSR محلی و بین شهری چین، خطهای راه‌آهن پر سرعت، در مسافت‌های کوتاه و مختص مسافر هستند که شهرهای یک استان یا یک منطقه نزدیک در چین را به هم متصل می‌کنند. این خطوط از شبکه راه آهن پر سرعت ملی مستقل هستند و سرعت متوسط 200 تا 250 کیلومتر بر ساعت دارند که بعضی مواقع به 300 کیلومتر در ساعت نیز می‌رسد. خطوط HSR بین شهری چین در جدول زیر لیست شده‌اند:

مسیر فاصله (کیلومتر) سرعت زمان
پکن تا تیانجین 115 350 35 تا 57 دقیقه
شانگهای تا نانجینگ 301 350 1 ساعت و 7 دقیقه تا 3 ساعت و 33 دقیقه
Nanchang تا Jiujiang 131 250 1 ساعت تا 1 ساعت و 10 دقیقه
شانگهای تا هانگزو 169 350 1 ساعت
چنگدو تا Dujiangyan 65  220 19 تا 39 دقیقه
Changchun تا جیلین 111 250 40 تا 50 دقیقه
گوانگجو تا Zhuhai 117 200 59 دقیقه تا 1 ساعت و 24 دقیقه
Guiyang تا Kaiyang 62 200 48 دقیقه تا 1 ساعت و 7 دقیقه
منبع: China Highlights
اخبار و مقالات مرتبط با "8 مسیر اصلی خط آهن سرعت بالای چین"

برنامه توسعه خطوط ریلی پر سرعت در چین، برنامه‌ای است برای تبدیل کردن راه آهن چین به بزرگترین شبکه ریلی دنیا. برنامه‌ای که سعی می‌کند تمام نقاط چین را به هم متصل کند و توزیع امکانات و بهره‌مندی از توسعه اقتصادی چین را در سراسر کشور گسترش دهد.

زمان کوتاه سفر، قیمت مناسب و راحتی و آسودگی در سفر باعث شده استفاده از قطارهای پر سرعت در چین طرفداران فوق‌العاده زیادی داشته باشد. در این مطلب شما را بیشتر با آینده حمل و نقل در چین (و امیدوارانه در تمام دنیا) آشنا می‌کنیم.

سیستم راه‌آهن سرعت بالای چین (CRH) یا قطارهای فشنگی (Bullet Train)، خیلی سریع در چین توسعه پیدا کرد. این قطارها وسیله حمل و نقل سریع و راحتی هستند و در عرض تنها 10 سال به محبوب‌ترین روش سفر در چین تبدیل شدند. قطارهای پر سرعت چین با حروف G و D و C که قبل از شماره قطار می‌آیند طبقه‌بندی می‌شوند.

این هفت مسیر رویایی سفر با قطار در چین، نه تنها در شهرهای مقصد، جاذبه‌هایی فوق‌العاده زیبا و دیدنی دارند، بلکه منظره‌هایی عالی در طول مسیر از پنجره‌های قطار قابل رویت خواهد بود. اگر در مدت تور چین خود می‌خواهید در خود چین سفر کنید، به جای این که هواپیما را انتخاب کنید و تنها...

سوار شدن به قطار و پیاده شدن از آن در کشور خودتان ممکن است کاری راحت برایتان باشد، ولی در چین برای سوار شدن به قطار و پیاده شدن از آن چند کار اضافی باید انجام دهید. وقتی در مدت تور چین می‌خواهید قطار سوار شوید، چیزهایی وجود دارد که مسلما باید آن‌ها را بدانید.

راه‌آهن پر سرعت گویانگ به گوانجو (HSR) چین، از مناطق بسیار خوش‌منظره و مناطق توریستی مربوط به اقلیت‌های چین عبور می‌کند. این خط آهن مسیری را ایجاد کرده که سفر در آن را برای هر مسافر تور چین واجب کرده است. در این مطلب سعی کرده‌ایم برخی از برجسته‌ترین نقاط توقف در این مسیر گشت در...

دیدگاه های مرتبط با 8 مسیر اصلی خط آهن سرعت بالای چین

3 کاربر به "8 مسیر اصلی خط آهن سرعت بالای چین" امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5
امتیاز دهید:
نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021