معرفی بزرگترین شهرهای چین

اگر از جو شهرهای بزرگ و در حال رشد لذت می‌برید چین کشوری است که حتما باید بروید. سرعت شهری شدن را در سریعترین کشور در حال توسعه‌ای که تا حالا بر روی زمین وجود داشته، احساس خواهید کرد. وقتی از میان شهرهای بزرگ چین سفر می‌کنید به یاد داشته باشید که این شهرهای غول‌پیکر، 30 سال پیش مانند شهرهای کوچک یک شهرستان بوده‌اند. در این مقاله با ده شهر بزرگ چین آشنا خواهید شد، همگی با جمعیتی بالاتر از 7 میلیون نفر.

معرفی بزرگترین شهرهای چین

1. شانگهای (Shanghai)

شانگهای مسلما بزرگترین و ثروتمندترین شهر چین است، با نامی که با تجارت جهانی مترادف شده است. شانگهای بزرگترین و شلوغ‌ترین بندر دنیا از نظر تعداد کانتینرها و توناژ محموله‌ها، دو فرودگاه بزرگ (Pudong و Hongqiao)، سریعترین قطار دنیا (Maglev) و شبکه‌ای از بزرگراه‌های چند طبقه را دارد.

 • مکان: دلتای یانگتسه، شرق مرکزی چین
 • جمعیت شهری: 22 میلیون
 • سرانه تولید ناخالص داخلی: 14 هزار دلار

2. پکن (Beijing)

پکن بزرگ است چون پایتخت چین است. پکن مرکز فرهنگی، تحصیلاتی و سیاسی چین است. پکن بزرگترین فرودگاه دنیا و سیستم متروی جدید و گسترده‌ای دارد، ولی همچنان با مشکلات ترافیکی دست و پنجه نرم می‌کند.

 • مکان: نزدیک خلیج Bohai، شمال شرقی چین
 • جمعیت شهری: 19 میلیون
 • سرانه تولید ناخالص داخلی: 15 هزار دلار

3. تیانجین (Tianjin)

تیانجین مرکز صنایع تولیدی و بندری عظیم در خلیج Bohai است. به خاطر موقعیت کلیدی‌اش در کنار کانال بزرگ و بودن در محل اتصال رودخانه‌های زرد و یانگتسه، این شهر تاریخ قابل توجهی دارد. با این که از نظر ورود و خروج کانتینر، مقام هفتم بندرهای چین را دارد، ولی در همین حال بیشتر از 10 میلیون کانتیر در سال در این شهر جابه‌جا می‌شود. تیانجین به عنوان دروازه حمل و نقل به سمت پکن عمل می‌کند. پکن تنها 70 کیلومتر به سمت شمال غرب با تیانجین فاصله دارد.

 • مکان: خلیج Bohai، شمال شرقی چین
 • جمعیت شهری: 11 میلیون
 • سرانه تولید ناخالص داخلی: 16 هزار دلار

4. گوانجو یا گوانگجو (Guangzhou)

گوانجو یک پایگاه عظیم برای صنعت تولید است و میلیون‌ها نفر از اطراف را برای کار در کارخانه‌ها به خود جذب می‌کند. حجم عظیمی از لباس، وسایل الکترونیکی، وسایل پلاستیکی و اسباب‌بازی از گوانجو به سمت تمامی دنیا فرستاده می‌شود. گوانجو که در کنار رونق اقتصادی چین مانند فنر به آسمان صعود کرده، میزبان نمایشگاه صادرات و واردات چین (China Import and Export Fair) یا همان نمایشگاه کانتون (کانتون فیر، Canton Fair) است. این نمایشگاه دو بار در سال برگزار می‌شود.

 • مکان: دلتای رودخانه مروارید، جنوب شرقی چین
 • جمعیت شهری: 11 میلیون
 • سرانه تولید ناخالص داخلی: 19 هزار دلار

5. شنزن (Shenzhen)

شنژن بین گوانگجو و هنگ کنگ قرار گرفته است. شنزن مرکز فوق‌العاده بزرگی برای صنعت تولید است که یک شبه از فرش به عرش رسیده است. شنزن از موفقیت شهرهای همسایه‌اش بهره برده و چهارمین شهر چین از نظر خروجی صنعتی رتبه‌بندی شده است. شنزن دومین ساختمان بلند چین را در خود جای داده است.

 • مکان: دلتای رودخانه مروارید، جنوب شرقی چین
 • جمعیت شهری: 10 میلیون
 • سرانه تولید ناخالص داخلی: 22 هزار دلار

6. دونگ گوآن (Dongguan)

Dongguan کمتر توسط مسافران تور چین شناخته می‌شود. این شهر صنعتی و بزرگ چین، بین گوانجو (Guangzhou) و شنزن (Shenzhen) واقع شده و در بحث صادرات در رتبه چهارم در میان شهرهای چین قرار گرفته است. این شهر به شکل شگفت‌انگیزی در چند دهه گذشته رشد داشته است. در این شهر، تعداد زیادی کارگر محلی، محصولات الکترونیکی می‌سازند. مکان: دلتای رودخانه مروارید، جنوب شرقی چین جمعیت شهری: 8 میلیون سرانه تولید ناخالص داخلی: 10 هزار دلار 7. تایپه (Taipei) تایپه یک شهر توسعه یافته در دنیا محسوب می‌شود. بیشتر صنعت تایپه مربوط به پارچه و لوازم الکترونیکی است. تایپه پایتخت تایوان (یا جهموری چین) است و در حالی که از چین جدا حساب نمی‌شود، ولی تقریبا از خودمختاری کامل بهره می‌برد.

 • مکان: ساحل شمالی تایوان، جنوب شرقی چین
 • جمعیت شهری: 8 میلیون
 • سرانه تولید ناخالص داخلی: 50 هزار دلار

8. چنگدو (Chengdu)

چنگدو یک استثنا در میان شهرهای چین است. این شهر تنها شهری است که بیشتر از 7 میلیون نفر جمعیت دارد و در شرق چین قرار ندارد. این شهر بزرگ در منطقه کوهستانی و خشک غرب چین قرار دارد و عمده جمعیت منطقه Sichuan Basin در این محل جمع شده است. چنگدو یکی از آرام‌ترین شهرهای بزرگ چین است. اگر چه که صنعت در اقتصاد چنگدو نقش دارد، ولی رشدش بیشتر در نتیجه جریان شهری شدن است که باعث شد جمعیت روستایی برای یافتن کارهایی با حقوق‌های بهتر به سمت شهرها سرازیر شوند، تا این که نتیجه سرمایه‌گذاری‌های داخلی یا خارجی باشد. چنگدو بزرگترین شهر استان سیچوان است و در نتیجه افراد از تمام نقاط این منطقه به این شهر جذب می‌شوند.

 • مکان: Sichuan Basin، غرب مرکزی چین
 • جمعیت شهری: 7 میلیون
 • سرانه تولید ناخالص داخلی: 10 هزار دلار

9. هنگ کنگ (Hong Kong)

هنگ کنگ یکی دیگر از شهرهای قدرتمند اقتصادی چین است و با وجود تراکم جمعیت بالاتر نسبت به شهرهای بزرگ غربی، استاندارد زندگی مشابهی با آنها دارد. هنگ کنگ توسعه‌یافته‌ترین شهر چین است؛ هنگ کنگ همچنین بالاترین نرخ هزینه زندگی در میان شهرهای چین را دارد. بیشتر صنعت هنگ کنگ در زیر عنوان بخش سوم اقتصاد (خدمت رسانی) قرار می‌گیرند و شامل دارایی، ارتباطات و سرمایه گذاری خارجی می‌شود. هنگ کنگ سومین بندر کانتینری بزرگ دنیا را دارد ولی بر خلاف دیگر شهرهای بندری چین، صادرات آن مربوط به خود منطقه نیست و از دیگر شهرهای چین وارد هنگ کنگ می‌شود.

 • مکان: دلتای رودخانه مروارید، جنوب شرقی چین
 • جمعیت شهری: 7 میلیون
 • سرانه تولید ناخالص داخلی: 39 هزار دلار

10. هانگزو (Hangzhou)

هانگزو یکی از موفق‌ترین شهرهای چین در بحث سرانه تولید ناخالص داخلی است. هانگزو صنایع مختلفی دارد، از ماشین آلات و پارچه گرفته تا محصولات مرتبط با IT. هانگزو به شکل تقریبا نامتناسبی از گسترش ثروت، توسعه و سرمایه‌گذاری در مقایسه با شانگهای سهم برده است. شانگهای در فاصله یک ساعتی و در شمال شرقی هانگزو قرار دارد. هانگزو جاده‌هایی تمیز، پهن و منظم و شبکه‌ای از بزرگراه‌ها دارد.

 • مکان: دلتای رودخانه یانگتسه، مرکز شرقی چین
 • جمعیت شهری: 7 میلیون
 • سرانه تولید ناخالص داخلی: 15 هزار دلار
منبع: China Highlights
اخبار و مقالات مرتبط با "معرفی بزرگترین شهرهای چین"

حدود 15 سال پیش، چین سرزمین ساختمان‌های 10 تا 30 طبقه بود که مناطق مرکزی شهرهای بزرگ چین را پر کرده بودند. آن زمان در چین آسمان‌خراش‌ها به ندرت وجود داشتند. ولی تغییرات چین آن قدر سریع بود که در اوایل سال 2016 چین 9 تا از 20 تا ساختمان فوق‌العاده بلند دنیا را در اختیار داشت. همگی این ساختمان‌های...

چین کشور پهناوری است و هر گوشه‌اش ارزش کاوش و جستجو دارد. برای کسانی که فرصت‌های زمانی و مالی محدودتری دارند، شاید امکان این نوع تجربه نباشد. ما در آوای بورالان 10 تا از بهترین شهرهای چین را برای شما انتخاب کرده‌ایم. شهرهایی که به شما فرصت لذت بردن از زیبایی‌های چین را در حداکثرین...

در بیست و یکمین تحقیق سالانه هزینه زندگی که توسط موسسه مشاوره‌ای Mercer انجام می‌شود، 207 شهر در 5 قاره مورد بررسی قرار گرفت. بیش از 200 گزینه در رابطه با هزینه زندگی در آن‌ها با هم مقایسه شد، شامل مسکن، حمل و نقل، غذا، لباس، وسایل خانه و تفریحات. نتیجه، این لیست شانزده تایی از گرانترین...

چین کشوری عالی برای تعطیلات خانوادگی و مقصد گردشگری امن و مفرحی برای خانواده شما است. چین پر است از فعالیت‌های هیجان‌انگیز و مناسب بچه‌ها که فرزندانتان را در طول سفر حسابی سرگرم می‌کنند. اگر همراه خانواده به تور چین می‌روید توصیه می‌کنیم حتما از این مکان‌های محبوب در چین بازدید...

چین دروازه آسیای شرقی، کشوری است با شگفتی‌های بی‌شمار. تمدن کهن چین، مرد پکنی (Peking Man)، باروت و نودل (رشته‌فرنگی) را به جهان هدیه کرده است. گردشگرانی که برای نخستین بار به چین سفر می‌کنند، به بازدید از شهرهای بزرگ چین اکتفا می‌کنند. اما گردشگران باتجربه‌تر به تمام نقاط چین، حتی...

وقتی به شهرهای خیلی بزرگ دنیا فکر می‌کنید، نیویورک احتمالا یکی از اولین گزینه‌هایی است که به ذهنتان می‌آید. از آسمانخراش‌های مدرن و براق منهتن گرفته تا تصور تاکسی‌ها و عابران پیاده‌ای که خیابان‌های باریک و پیاده‌روها را پر کرده‌اند، نیویورک شهری است که در زمینه شهرسازی...

دیدگاه های مرتبط با معرفی بزرگترین شهرهای چین

امتیاز دهید:
1 دیدگاه

شیلا12 دی 1395

حتی اگه چند بار هم چین رفته باشی باز هم یه سری شهر هست که اسمش و ندیده باشی

پاسخ به شیلا
نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021