وبسایت آوای بورالان به آدرس جدید booralan.com منتقل شده است

ماه گرفتگی کامل در 11 بهمن

در رویدادی نادر بعد از 150 سال ماه آبی دچار ماه گرفتی کامل خواهد شد، این رویداد  امشب 11 بهمن ماه سال 96 رخ خواهد داد.

ماه گرفتگی کامل در 11 بهمن

ماه آبی (دومین ماه کامل در تقویم ماه‌ها) در 31 ژانویه سال 2018 از سایه زمین می‌گذرد و یک ماه گرفتگی کامل را برای ما به نمایش می‌گذارد.

به طور کلی زمانی که ماه به طور کامل در سایه تاریک زمین قرار می‌گیرد کمی بیشتر از یک ساعت و ربع خواهد بود. در تاریخ 31 ژانویه، ماه گرفتگی کامل (خسوف) رخ می‌دهد. علت خاص بودن این خسوف را باید مرتبط به ماه آبی دانست. ماه آبی اصطلاحی بوده که به سومین قرص کامل ماه در فصل‌هایی که برخلاف معمول چهار بار به جای سه بار قرص کامل ماه به چشم می‌خورد، اطلاق می‌شود.این اولین ماه گرفتگی کامل و آبی در سال 2018 است و فقط یک ماه گرفتگی معمولی نیست. این اولین ماه گرفتگی آبی در 150 سال گذشته است.

آخرین ماه گرفتگی در سپتامبر 2015 بود و آخرین بار ماه گرفتگی بلومون در سال 1866 رخ داده است.

ساعت 17:38 امروز، ماه در نزدیک‌ترین فاصله خود به زمین قرار می‌گیرد و هم‌زمان خسوف رخ می‌دهد. این رویداد را در این ساعت در آسمان ایران می‌توانید مشاهده کنید.

اگر در شمال امریکا یا جزایر هاوایی زندگی می‌کنید، این گرفتگی ماه در آسمان شما قبل از طلوع خورشید در 31ژانویه قابل مشاهده خواهد بود. از سوی دیگر، اگر شما در خاورمیانه، آسیا، اندونزی، استرالیا یا نیوزیلند زندگی کنید، این گرفتگی ماه در ساعت‌های اولیه شب بعد از غروب خورشید در تاریخ 31ژانویه اتفاق خواهد افتاد.

در آمریکای جنوبی، غرب اروپا و بخش زیادی از قاره آفریقا هم امکان دیدن ماه‌ گرفتگی کامل وجود نخواهد داشت و تنها بخشی از پدیده دیده می‌شود.

در 31 ژانویه ماه گرفتگی کامل ماه آبی رخ می‌دهد و برای مشاهده دوباره آن باید تا 31دسامبر سال 2028 صبر کنید. این رویداد یک مرتبه دیگر در سی و یکم ژانویه سال 2037رخ می‌دهد. طبق بررسی‌ها، هر دو ماه گرفتگی آتی نیز کامل هستند.

به "ماه گرفتگی کامل در 11 بهمن" امتیاز دهید

9 کاربر به "ماه گرفتگی کامل در 11 بهمن" امتیاز داده اند | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماه گرفتگی کامل در 11 بهمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021