وبسایت آوای بورالان به آدرس جدید booralan.com منتقل شده است

فیس بوک به ساز چین می رقصد

چین کنترل فوق‌العاده شدیدی بر روی شبکه اینترنت خود دارد. معمولا شرکت‌هایی که نخواهند خود را با شرایط بسته و محدود اینترنت این کشور تطبیق دهند، راهی در این بازار عظیم نخواهند داشت. تصمیمی که گوگل گرفته و خود را از کامپیوترهای مردم چین دریغ کرده است. فیس بوک به نظر می‌آید رویه متفاوتی را پیش گرفته است.

فیس بوک به ساز چین می رقصد

گفته شده فیس بوک در حال کار روی نرم‌افزار مخصوصی است که می‌تواند خود را با میزان بالای درخواست سانسور در چین منطبق سازد. این شبکه اجتماعی چنین فعالیتی را تایید یا انکار نکرده است، اما در بیانیه‌ای اعلام کرده زمان زیادی را به درک و یادگیری اینترنت چین سپری کرده است. یکی از  بنیادهایی که در زمینه ایجاد حریم خصوصی بهتر در جهان فعالیت می‌کند گفته این پروژه فیس‌بوک به شدت ناخوشایند است. این بنیاد از کارمندان فیس‌بوک به خاطر اطلاع دادن این موضوع به رسانه‌ها قدردانی کرده است.

از سال 2009 به بعد تنها راه دسترسی به فیس بوک در چین از طریق شبکه‌های خصوصی مجازی امکان‌پذیر بوده است. این شبکه اجتماعی که 1.8 میلیارد نفر کاربر دارد، به شدت به دنبال گسترش بازارش است. این رویه در چین ظاهرا به معنی درنظر گرفتن امتیازات ویژه متناسب با سیاست کنترل شدید اینترنت در این کشور است.

به گفته یکی از کارمندان این شرکت، مارک زاکربرگ در آخرین جلسه‌ای که با کارمندانش داشته درباره برنامه این شرکت برای حضور در چین پرسش‌هایی را مطرح کرده و نسبت به برقراری ارتباط دوباره با چین ابراز علاقه کرده است. وی به تازگی با رهبر چین ژی‌جین‌پینگ ملاقات داشته و به یادگیری زبان چینی مشغول شده است.

محدوده سانسور محتوا در چین بسیار وسیع است و مشهورترین آن‌ها، تمامی جستجوهای مرتبط با میدان تیانانمن پکن است که در نتیجه آن‌ها هیچ اشاره‌ای به کشتار سال 1989 نمی‌شود. فیس‌بوک اولین شرکت فناوری بین‌المللی نیست که در مارپیچ اخلاقی همکاری با چین سردرگم شده است. گوگل نیز پس از مجادلاتی که بر سر سانسور در اینترنت به وجود آمد از چین خارج شد و اکنون روی هنگ کنگ متمرکز شده است. LinkedIn نیز که شبکه اجتماعی مخصوص مشاغل به شمار می‌رود، با وجود این که بستری برای گفتگوهای عمومی به شمار نمی‌رود، ‌اما بخشی از محتوای خود را برای حضور در چین سانسور می‌کند. در صورتی که فیس‌بوک نیز پا جای پای LinkedIn بگذارد،‌ اصول بنیادین خود را در ازای حضور در بازار چین معامله خواهد کرد.

به "فیس بوک به ساز چین می رقصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیس بوک به ساز چین می رقصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021