رفع اتهام مقام‌های سابق تایلند در پروند کشتار معترضان

سومچای وونگساوات و چاوالیت یونگچای‌یوده، از نخست‌وزیران سابق کشور تایلند بودند که به آن‌ها اتهام سهل‌انگاری در تعامل با عملیات پلیس برای جمع‌آوری معترضان، محاصرکننده پارلمان تایلند زده شده بود. در آخر دو نخست‌وزیر سابق و دو فرمانده ارشد سابق پلیس تبرئه شدند. 

رفع اتهام مقام‌های سابق تایلند در پروند کشتار معترضان

سومچای و چاوالیت هر دو از سوی جناح سیاسی وفادار به تاکسین شیناواترا ستایش می‌شوند. سومچای از خویشاوندان نخست‌وزیر سابق تایلند می‌باشد که خودش در دوره سرکوب‌ها 2008 مقام نخست‌وزیری را داشت. چاوالیت هم در دهه 90 میلادی نخست‌وزیر بود. تاکسین سال 2006 با کودتای ارتش عزل گردید و یک دهه بی‌ثباتی همراه با خشونت‌ سیاسی و کوتاه شدن عمر دولت‌ها و یک کودتای نظامی دیگر در سال 2014 رقم خورد.

این برخورد در سال 2008 میان جنبشی پوپولیست به رهبری تاکسین شیناواترا، نخست‌وزیر سابق و یک سازمان محافظه‌کار مستقر در بانکوک رخ داده بود. پلیس تایلند با معترضانی که بطری و بمب‌های دست‌ساز داشتند برخورد کرد و چندین بار گاز اشک‌آور به سوی معترضان پرتاب کرد. در این خشونت‌ها دو تن کشته و صدها تن مجروح شدند.

مقام‌های قضایی کشور تایلند در سال 2014 این چهار تن را دادگاهی کردند اما ۹ قاضی دادگاه در حکم امروز خود این اتهامات را رد کردند و تاکید کردند مقام‌ها موظف بودند جلوی معترضان را برای جلوگیری از رخ دادن اتفاقاتی بدتر می‌گرفتند و هیچ کدام از متهمان این اتفاق مستقیما مسوول این مرگ و میرها نمی‌باشند.  

این دادگاه همچنین اعلام کرد: معترضان، پارلمان را محاصره کرده بودند و تهدیدی برای این مکان به شمار می‌رفتند، بنابراین کار آنها یک اعتراض مسالمت‌آمیز به شمار نمی‌رفت. مقام‌ها مجبور بودند که از زور برای پاکسازی استفاده کنند. دادگاه این پرونده را رد می‌کند.

برای بازدید از شگفتی‌های کشور تایلند با تور تایلند لحظه آخری همراه شوید.

دیدگاه های مرتبط با رفع اتهام مقام‌های سابق تایلند در پروند کشتار معترضان

امتیاز دهید:
نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021