وبسایت آوای بورالان به آدرس جدید booralan.com منتقل شده است

دیزنی حقش را از چین گرفت

در دنیای امروز تاوان سنگینی در انتظار ناقضان کپی رایت است. حتی اگر ادعا کنید که انیمیشن نامزد اسکار و یکی از موفق‌ترین انیمیشن‌های تاریخ سینما را ندیده‌اید و اتفاقی کاراکترهای انیمیشنتان شبیه به شخصیت‌های آن فیلم شده‌اند، بعید است شانس زیادی در دادگاه داشته باشید. این اتفاق برای یک انیمیشن ساز کشور چین افتاده و دیزنی موفق شده است به واسطه دادگاهی در چین، غرامت خود را از این استودیو بگیرد.

دیزنی حقش را از چین گرفت

دادگاهی در شانگهای چین، کمپانی دیزنی را در شکایت مربوط به ساخت انیمیشنی مشابه انیمیشن Cars محصول کمپانی دیزنی و پیکسار محق دانست و شرکت چینی سازنده انیمیشن The Autobots را برای کپی غیر قانونی از فیلم ماشین‌ها متعلق به دیزنی گناهکار خواند.

دادگاه اعلام کرد که Blue MTv تهیه کننده چینی و Beijing G-point توزیع کننده فیلم باید 190 هزار دلار به عنوان خسارت به کمپانی دیزنی بپردازند. این دادگاه در عین حال رای به عدم اجازه صدور تکثیر فیلم داد. The Autobots در جولای 2015 اکران شد و فروشی بیش از 863 هزار دلار را ثبت کرد.

دیزنی در ماه جولای این شکایت را به دادگاه چین برد و دادگاه شانگهای پودونگ مسئول رسیدگی به آن شد. این دادگاه خبر محق بودن دیزنی را در سایت خودش در شبکه‌های اجتماعی قرار داد و اعلام کرد تهیه کنندگان فیلم در چین به صورت غیرقانونی از شخصیت‌ها و پوسترهای فیلم دیزنی در فیلم خودشان استفاده کرده‌اند.

ژو جیانرونگ کارگردان اتوبوت‌ها اعلام کرد بیگناه بوده و هرگز انیمیشن ماشین‌ها را ندیده بوده است. وکیل او نیز در دادگاه اعلام کرد که شخصیت‌های این فیلم مستقل هستند و از دنیای واقعی وسایل نقلیه بیرون آمده‌اند. او پیشتر گفته بود قصد دارد ادامه‌ای هم بر این فیلم بسازد که اکنون این کار غیرممکن شده است. البته بر مبنای خبر منتشر شده از سوی رسانه‌های چین این کارگردان اعلام کرده به حکم دادگاه چینی اعتراض می‌کند و درخواست تجدید نظر می‌دهد. سخنگوی دیزنی در چین از حکم دادگاه استقبال کرد و گفت باید به فکر رشد صنایع خدمات فرهنگی بود. وی با تشکر از رای دادگاه آن را حمایت از حق تولیدات فکری و حمایت از کمپانی‌هایی با تولیدات خلاقانه خواند.

به "دیزنی حقش را از چین گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیزنی حقش را از چین گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021