وبسایت آوای بورالان به آدرس جدید booralan.com منتقل شده است

پا جا پای چین

پیشرفت و رشد اقتصادی فوق‌العاده چین در دهه‌های گذشته، الگوی بسیاری از کشورها شده است. این رشد سریع، چین را با چالش‌های فراوانی نیز مواجه کرده است. ایران می‌تواند همزمان با دانستن این چالش‌ها و الگوی پیشرفت چین خود را در مسیر قدرتمند شدن قرار دهد.

پا جا پای چین

ایران سال 2017، چین سال‌های 1990 را به یاد می‌اندازد؛ زمانی که در چین حرکت از اقتصاد دولتی به سمت کسب و کارهای خصوصی در شهرها گسترش یافت و بسترهای جذب سرمایه‌های خارجی فراهم شد. چین سال‌ها پیش در زمان اصلاحات اقتصادی به تدریج توانست در دوره‌های زمانی مختلف، مدل اقتصادی خود را که پیش‌تر مبتنی بر سرمایه‌گذاری در صنایع سنگین و تحت مدیریت دولتی بود، به سمت تولید کالاهای مصرفی و با محوریت بخش خصوصی سوق دهد. چین همزمان با بهبود روابط بین‌المللی به نتیجه خارق‌العاده‌ای در مسیر تبدیل شدن به قدرت اقتصادی جهان رسید.

در سال‌های اخیر همزمان با بهبود روابط بین‌المللی ایران، روحیه کارآفرینی جوانان نیز دوباره زنده شده است. با توجه به گسترش روابط تجاری ایران با شرکای قدیمی (در اروپا) و جدید (در آسیا)، مدرن‌سازی سریع اقتصادی ایران دور از تصور نخواهد بود. یکی از دلایل رشد اقتصادی چین توزیع مناسب جمعیتی و نیروی کار عظیم این کشور است، در ایران نیز وضعیت مشابهی وجود دارد. 60 درصد از جمعیت ایران را افراد کمتر از 30 سال تشکیل می‌دهند.

این سرمایه نیروی کار باعث می‌شود افزایش میزان دستمزدها در زمان بهبود وضعیت اقتصادی به شکل مناسبی کنترل شود؛ به ویژه اگر مشارکت زنان در کار بیشتر شود. یکی دیگر از نقاط قوت اقتصاد ایران استارت‌آپ‌ها خواهند بود که باز هم شرایطی مشابه چین را تداعی می‌کند. رشد سریع اژدهای سیلیکونی چین موجب شده است که شرکت‌های بومی مانند علی‌بابا بازار داخلی چین را قبضه کنند.

از زمان پیوستن چین به سازمان تجارت جهانی در سال 2001، این کشور به سرعت بازار صادرات جهانی را در دست گرفت. با این کار آن‌ها سهم دیگر کشورهای آسیایی را از صادرات گرفتند، ولی خود به واردکننده عمده قطعات و اجزا از کشورهای همسایه تبدیل شدند. چنین وضعیت مشابهی ممکن است برای ایران اتفاق بیفتد؛ اگر به مرکز تولید و تجارت خاورمیانه، قفقاز و آسیای مرکزی تبدیل شود. اما این پیشرفت به نوسازی اساسی زیرساخت‌های حمل‌ونقل احتیاج دارد. شباهت‌های دوران اوج گرفتن چین با ایران به اندازه‌ای زیاد است که انتظار می‌رود در سال 2017، شرکت‌هایی که در بازار چین موفقیت‌هایی کسب کرده‌اند، احتمالا تبدیل به الگوی رشد برای شرکت‌های مشابه در ایران شوند.

به "پا جا پای چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پا جا پای چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021