آیا ماکائو بخشی از چین است؟

جواب کوتاه این است: بله. ماکائو بخشی از چین است. داستان کاملش البته کمی پیچیده‌تر و حساس‌تر است.

آیا ماکائو بخشی از چین است؟

مانند هنگ کنگ در آن سوی آب، ماکائو نیز پول، پاسپورت و سیستم قانونی خودش را دارد، که به طور کامل از چین جدا هستند. این شهر حتی پرچم خیلی جالب خودش را دارد. به جز سیاست خارجی، ماکائو در بیشتر موارد به عنوان شهری مستقل از دولت چین عمل می‌کند.

تا سال 1999، ماکائو یکی از آخرین مستعمرات باقی‌مانده برای پرتغال بود. این شهر در اصل در سال 1557 به یک مستعمره تبدیل شده بود و به عنوان یک گذرگاه تجاری استفاده می‌شد. کشیش‌های پرتغالی اولین سفرهایشان به آسیا را از ماکائو شروع کرده بودند؛ سفرهایی که برای تغییر دین مردم به مسحیت انجام می‌شد. تاریخ 500 ساله حکومت پرتغالی‌ها بر این منطقه، میراثی غنی از معماری الهام گرفته از شهر لیسبون و فرهنگی متمایز در ماکائویی‌ها به جا گذاشته است.

این شهر در سال 1999 با سیاست "یک کشور، دو سیستم" به چین پس داده شد؛ همان سیاستی که هنگ کنگ را در سال 1997 به چین برگردانده بود. توافقی که توسط چین و پرتغال امضا شده بود، تضمین می‌کرد ماکائو بتواند سیستم پولی، کنترل‌های مهاجرتی و سیستم قانون‌گذاری خودش را داشته باشد. این توافق همچنین تصریح می‌کند که چین تا سال 2049 نباید در نحوه زندگی در ماکائو دخالت کند؛ که در اصل به این معنی است که چین نمی‌تواند کومونیسم را به ماکائو تحمیل کند. در این توافق پکن مسئول سیاست خارجی و دفاع ماکائو باقی می‌ماند.

این شهر با عنوان SAR یا Special Administrative Region به معنی منطقه ویژه اداری اداره می‌شود و قوه مقننه خودش را دارد. با این حال این شهر از انتخابات مستقیم کامل بهره نمی‌برد و دموکراسی محدود شده‌ای دارد. در انتخابات گذشته، نامزدی که توسط پکن انتخاب شده بود شرکت داشت و بدون رقیب برگزیده شد. اتفاقی که قرار است بعد از سال 2049 برای ماکائو بیافتد، محل بحث‌های فراوانی است. اکثریت جمعیت ماکائو از ماندن به عنوان منطقه ویژه اداری حمایت می‌کنند و این سیستم را به پیوستن به خاک چین ترجیح می‌دهند.

پول رایج ماکائو، پاتاکای ماکائویی است. در فروشگاه‌های این شهر نمی‌توانید از یوان چین استفاده کنید. بسیاری از فروشگاه‌ها دلار هنگ کنگ را قبول می‌کنند.

ماکائو و چین یک مرز بین‌المللی کامل دارند. ویزای چین دسترسی به ماکائو را برای شما فراهم نمی‌کند؛ برعکس این موضوع نیز صادق است. شهروندان چینی برای ورود به ماکائو به ویزا نیاز دارند. شهروندان ایران، ویزای ماکائو را می‌توانند در هنگام ورود به این منطقه و با پرداخت هزینه دریافت کنند.

ماکائو در کشورهای دیگر سفارت ندارد، ولی نمایندگی‌های آن در سفارت‌های چین قرار دارند. برای انجام کارهای کنسولی، باید به سراغ سفارت چین بروید.

شهروندان ماکائو پاسپورت‌های خودشان را دارند. البته آن‌ها پاسپورت‌های چینی نیز دارند. بعضی از کسانی که در ماکائو زندگی می‌کنند شهروند پرتغال نیز هستند.

شهروندان جمهوری خلق چین اجازه زندگی و کار در ماکائو را ندارند. آن‌ها برای دریافت ویزا باید درخواست دهند. در مورد تعداد شهروندان چینی که می‌توانند در هر سال از ماکائو دیدن کنند نیز محدودیت وجود دارد.

زبان رسمی ماکائو کانتونی (چینی) و پرتغالی است و ماندارین نیست. بیشتر شهروندان ماکائو به ماندارین صحبت نمی‌کنند.

ماکائو و چین سیستم‌های قانونی کاملا جدا از هم دارند. پلیس چین و اداره امنیت عمومی در ماکائو قدرت قانونی ندارند.

ارتش آزادی بخش مردم متعلق به کشور چین یک پادگان کوچک در ماکائو دارد.

منبع: trip savvy
اخبار و مقالات مرتبط با "آیا ماکائو بخشی از چین است؟"

رفتن به ماکائو از هنگ کنگ بسیار راحت است. این دو شهر که هر دو مناطق ویژه اداری چین هستند، با قایق تنها یک ساعت با هم فاصله دارند. بازدید از ماکائو در تور چین ارزش امتحان کردن را دارد. چه بخواهید میان ساختمان‌های مدرن شهر گشت و گذار کنید یا از ساختمان‌های دیدنی با معماری پرتغالی و...

شاید تمام آنچه مردم درباره پاتایا، این شهر ساحلی محبوب و پرطرفدار، می دانند شب های زنده و پرهیاهو و سواحل وسیع شنی است. اما در اینجا شما را با 7 نکته جالب درباره تور تایلند و تور پاتایا آشنا خواهیم کرد که تنها معدودی از آنها اطلاع دارند. دانستن این نکات می تواند باعث جذابتر شدن تور...

با وجود اینکه تور تایلند در ردیف پرطرفدارترین تورهای گردشگری سراسر دنیا است اما حقایق جالبی درباره این کشور وجود دارد که پیش از سفر به این کشور خارق العاده بهتر است با آن ها آشنا شوید. هر ساله بیش از 12 میلیون گردشگر تایلند را انتخاب کرده و به این کشور سفر می کنند. علاوه بر این، اماکن...

مرتکب شدن اشتباهی در یک موقعیت اجتماعی در سفر به کشورهای آسیای جنوبی خیلی محتمل است. اگر قصد انتخاب تور تایلند و سفر به این کشور را دارید بهتر است با این نکات و اتیکت های اخلاقی آشنا شوید.

رفتن از چیانگ مای به چیانگ رای در تور تایلند نسبتا سریع و آسان است. اتوبوس‌ها این مسیر 183 کیلومتری در جاده‌های کوهستانی در امتداد بزرگراه شماره یک را در مدت 3 تا 4 ساعت طی می‌کنند. اگر اتوبوس‌ها را زیاد دوست ندارید می‌توانید یک ماشین کرایه کنید یا از پروازهای خیلی کوتاه بین این...

اجاره کردن ماشین در تور تایلند، راهی عالی و مناسب برای گشت و گذار در این کشور است. با این که زمان لازم است به رانندگی در یک  کشور خارجی عادت کنید، اما به محض این که چرخ ماشینتان را از بانکوک بیرون گذاشتید، تایلند به مکانی واقعا دلپذیر برای رانندگی تبدیل می‌شود. بزرگراه‌ها به خوبی...

دیدگاه های مرتبط با آیا ماکائو بخشی از چین است؟

2 کاربر به "آیا ماکائو بخشی از چین است؟" امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:
نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021