آسیاب های بادی فلات Lasithi در کرت یونان

فلات Lasithi در غرب کرت، در یونان قرار دارد. این فلات ۸۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است. علی‌رغم ارتفاع زیاد این فلات، سطح آب‌های زیرزمینی در اینجا بسیار کم است، به طوری که مردم این منطقه از یونان نمی‌توانند مردگان‌شان را خاک کنند. در عوض، مرده‌ها در این منطقه در مقبره‌هایی سنگی که روی سطح زمین بنا شده‌اند، آرام می‌گیرند. دسترسی آسان به آب و خاکِ حاصلخیز، بسیاری را از دوران نوسنگی تا به امروز به این منطقه از یونان کشانده است. اکنون روستاهای بسیاری در طول این فلات بیضوی‌شکل که کوهستان‌ها احاطه‌اش کرده‌اند، پراکنده شده‌اند. مزارع غله و کشتزارهای سبزی، سیب‌زمینی، کلم، خیار، لوبیا و پیاز این سطح ۱۱ در ۶ کیلومتری را پوشانده‌اند. آب این مزارع را هزاران آسیاب بادی با بادبان‌های سفیدرنگ، تأمین می‌کنند.

آسیاب های بادی فلات Lasithi در کرت یونان

فلات لاسیتی یونان از عصر برنز در حدود ۵۶۰۰ سال پیش، تا قرن ۱۳ میلادی خانه بسیاری از انسان‌ها بوده است. پس از چهارمین جنگِ صلیبی و فتح قسطنطنیه در ۱۲۰۴، جزیره‌ی کرت به تصرف جمهوری ونیز درآمد. طی دو قرن بعد، مردم کرت به‌ طور مرتب علیه ونیزی‌ها قیام کردند. اما حاکمان، اهالی کرت را از سرزمین‌شان راندند و خانه‌ها و محصولات‌شان را نابود کردند.

بعدها، در اوایل قرن ۱۵ میلادی، حکمرانان ونیزی به پناهجویان یونانی اجازه دادند که به این سرزمین وارد شوند و در آن زراعت کنند. با این حال، کشت و زرع در این خاک آن‌چنان که به‌ نظر می‌آمد، ساده نبود. به‌ جز بیماری، آن‌چه ساکنین جدید فلات لاسیتی را می‌آزرد، سیلی بود که هر سال جاری می‌شد و امان از مردمان می‌برید. هر زمستان، بارندگی باعث می‌شد باتلاق‌های کوهستان که این منطقه را احاطه کرده‌اند، پر شده و به دشت سرازیر شوند. نتیجه‌ی آن طغیان کردن کرانه‌ی رودها و از میان رفتن محصولات بود. ونیزی‌ها برای حل این مشکل شبکه‌‌ی فاضلاب عظیمی حفر کردند که هنوز نیز از آن استفاده می‌شود.

آسیاب‌های آبی فلات لاسیتی تا قبل از اوایل قرن ۲۰ سر و کله‌شان پیدا نشد. این سازه‌های سنگی با بادبان‌های سفید بر رویشان، با وزش باد می‌چرخند و آب را از زمین بیرون می‌کشند تا زمین‌ها آبیاری شوند. فلات لاسیتی یونان در روزهای اوجش، بیش از ده هزار آسیاب بادی داشت. امروزه کمتر از پنج هزار تا از این آسیاب‌ها باقی مانده‌اند و بیشترشان یا ویران شده‌اند یا آن‌ که با پمپ‌های دیزلی و الکتریکی جایگزین شده‌اند.

پیش از ساخت آسیاب‌های بادی، مهم‌ترین محصول زراعتی لاسیتی غلات خشک نظیر گندم و حبوبات بود. با آمدن آسیاب بادی و نیروی مکانیکی برای پمپ کردن آب، کشاورزان شروع به کاشت انواع مختلف محصولات کردند. امروزه سیب‌زمینی مهم‌ترین و پردرآمدترین محصول در لاسیتی است.

منبع: Amusing Planet
اخبار و مقالات مرتبط با "آسیاب های بادی فلات Lasithi در کرت یونان"

معبد چالونگ (Wat Chalong)، یکی از  زیباترین معابد کشور تایلند است که به شما توصیه می‌کنیم در تور پوکت به بازدید آن بروید، این معبد در قرن 19 ساخته شده است و یکی از شاهکارهای معماری این جزیره به شمار می‌رود. 

معبد په پونگ (WAT PAH PONG)، یکی از جاذبه‌های محبوب در شهر چیانگ مای کشور تایلند است. این معبد در واقع صومعه بودائی است که معماری زیبایی هم دارد.

معبد پهارا سینگ (wat phra singh chiang mai)، یکی از زیباترین جاذبه‌های تاریخی شهر چیانگ مای است که به شما توصیه می‌کنیم در تور تایلند به بازدید آن بروید. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چرا این جاذبه در بین مردم تایلند محبوبیت بالایی دارد.

معبد سوآن داک (wat suan dok)، یکی از زیباترین جاذبه‌هایی است که می‌توانید در تور تایلند در شهر زیبای چیانگ مای به بازدید آن بروید. این معبد با معماری جالبی که دارد یکی از بهترین جاذبه‌های این شهر به شمار می‌رود.

معبد وانسانگ وارارام پاتایا (Wat Yansangwararam)، یکی از جاذبه‌های تاریخی تور پاتایا است که در فاصله 12 کیلومتری این شهر قرار گرفته است. شهر ساحلی پاتایا علاوه بر جاذبه‌های طبیعی و تفریحی جاذبه‌های تاریخی شاخصی مانند این معبد دارد.

رودخانه چائوپرایا بانکوک (Chao Phraya River Bangkok)، یکی از جاذبه‌هایی است که به شما توصیه می‌کنیم در تور تایلند به بازدید آن‌ بروید. در این مقاله شما را با تاریخچه این رودخانه استراتژیک در کشور تایلند آشنا خواهیم کرد.

دیدگاه های مرتبط با آسیاب های بادی فلات Lasithi در کرت یونان

امتیاز دهید:
نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021