ضمن تبریک سال نو، جهت اطلاع از ساعات کاری آژانس آوای بورالان در ایام تعطیلات نوروز به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

بازدید از هشت کلیسای بسیار زیبای رم در مدت تور ایتالیا (بخش اول)

رم این شهر جاودانه ایتالیایی، همواره شهری کاتولیک تبار بوده است. اگرچه این شهر منزلگاهی برای پاپ محسوب می‌شود، رهبر اصلی کلیسا در شهر واتیکان (Vatican City) که کشوری مستقل و کوچک است و با رم احاطه شده سکونت دارد. برای تحسین و لذت بردن از هنر و معماری ناب این کلیساها که قرن‌ها قدمت دارند، نیازی به کاتولیک بودن نیست. در این بخش به معرفی چهار کلیسای منحصربفرد شهر رم می‌پردازیم. 

بازدید از هشت کلیسای بسیار زیبای رم در مدت تور ایتالیا (بخش اول)

بازدید از باسیلیکا سانتاماریادل‌پوپولو (Basilica of Santa Maria del Popolo) در مدت تور ایتالیا

از میان تمامی کلیساهای رم، باسیلیکای سانتا ماریا به عنوان بهترین نمونه از آثار هنرمندان رنسانسی شامل رافائل (Raphael)، برنینی (Bernini) و کاراواجو (Caravaggio) شناخته می‌شود. این کلیسا در سال 1099 جهت مبارزه با باور ساکنین شهر که تصور می‌کردند روح نرو (Nero، امپراطو رومی) در ناحیه‌ای نزدیک به دروازه شمالی رم ظاهر می‌شود ساخته شد. این تصور از اینجا ناشی می‌شود که کلاغ‌هایی با ظاهری شیطانی در درختی نزدیک به این محل زندگی می‌کردند و همین امر سبب شد که درخت قطع و کلیسا ساخته شود. این کلیسا شامل عبادتگاه‌های متعددی است که در آن‌ها آثار هنرمندان برتر آن زمان به چشم می‌خورد.

بازدید از کلیسای سانتاماریا (Santa Maria) واقع در ناحیه تراستوره (Trastevere) در مدت تور ایتالیا

سانتا ماریا یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای رم است. بسیاری از تاریخدانان بر این باورند که این بنا نخستین بار در حدود سال 350 ساخته شده است. این کلیسا موزاییک‌هایی تحسین برانگیز متعلق به قرن‌های دوازدهم و سیزدهم را در خود جای داده است و گردشگران تور ایتالیا را مسحور خواهد کرد. سانتا ماریا در طی سالیان مختلف بزرگتر و بازسازی‌هایی نیز در آن انجام شده است. این کلیسا در زمانی که رم در سال 410 مورد غارت قرار گرفت ویران شد، اما مجدداً مورد بازسازی قرار گرفت. سر قدیس آپولونیا (St. Apolonia، باکره شهید مسیحیت) به عنوان نشانی مذهبی به همراه تکه‌ای از اسفنج مقدس (که در طول به صلیب کشیده شدن مسیح در آب فرو برده و بر دهان مسیح گذاشته می‌شد) در این محل نگهداری می‌شوند. یکی از افسانه‌های مرتبط با کلیسا، جاری شدن روغن از زمین در هنگام تولد مسیح است. سانتا ماریا بعده‌ها در همان محل ساخته شد.

بازدید از کلیسای سانتاماریاسوپرامینروا (Sant Maria Sopra Minerva) در مدت تور ایتالیا

سانتا ماریا سوپرا مینروا کلیسایی است که توسط پیروان دومینیک اداره می‌شود و در محلی واقع شده است که زمانی معبدی برای الهه رومی، ایزیس یا الهه رومی-یونانی مینروا بود (بر سر این موضوع اختلاف نظر وجود داشته است). این کلیسا که در سال 1370 ساخته شده، با فاصله یک بلوک از پانتئون واقع شده است. بنابراین گردشگران تور ایتالیا می‌توانند بعد از بازدید از این محل به پانتئون نیز بروند. سانتا ماریا سوپرا که باسیلیکایی کوچک محسوب می‌شود، به عنوان تنها نمونه اصیل بازمانده از یک کلیسای گوتیک در رم است. این کلیسا شامل مجسمه‌ای اثر میکلانژ و نقاشی‌های دیواری تحسین برانگیز متعلق به قرن پانزدهم می‌شوند.

بازدید از پانتئون (Pantheon) در مدت تور ایتالیا

پانتئون یکی از معدود سازه‌های مذهبی عظیم در رم است که به عنوان یک کلیسای کاتولیک شروع به کار نکرده است. این بنا که بسیاری از گردشگران تور اروپا را تحت تأثیر قرار خواهد داد، متعلق به عصر روم باستان است و به عنوان پرستشگاهی برای خدایان غیر مسیحی به کار می‌رفته است. این بنا توسط امپراطور هادریان (Emperor Hadrian) در حدود سال 118 به عنوان جایگزینی برای پرستگاه پیشین که در اثر آتش سوزی در سال 80 ویران شد، ساخته شده است. پانتئون در قرن هفتم هجری به یک کلیسای کاتولیک تغییر کاربری داد. این محل بیشتر بواسطه معماریش بویژه گنبدی که بواسطه طاقنماها تقویت شده، شناس شده است. دو پادشاه و رافئل (هنرمند رنسانسی) در این محل دفن شده‌اند.

بخش دوم این مطلب:

منبع: Touropia
درباره نویسنده
ویدا خزایی ویدا خزایی دانشگاه سراسری مازندران
کارشناسی شهرسازی

دیدگاه های مرتبط با "مقاله بازدید از هشت کلیسای بسیار زیبای رم در مدت تور ایتالیا (بخش اول)"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
TEL : 22902286 (10 Lines)