ضمن تبریک سال نو، جهت اطلاع از ساعات کاری آژانس آوای بورالان در ایام تعطیلات نوروز به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

چهارده شهر کوچک و شگفت انگیز ایتالیا (بخش اول)

کوچک الزاماً به معنای بد یا کم نیست. وقتی صحبت از شهرهای کوچک ایتالیا می‌شود، کوچک به معنای شگفت‌انگیز است. اگرچه ممکن است شهرهای کوچک فاقد تسهیلات و نسبت به شهرهای بزرگ از تعداد قابل توجهی بخش‌های تاریخی برخوردار نباشند، آن‌ها با چشم‌اندازهای خیره کننده مشرف به آب کاستلمولا (Castelmola)، مزارع نیوه (Neive) که با گل‌های رنگارنگ آذین شده‌اند و دهکده‌هایی که در مجاورت قله‌های فرسایش یافته مانند Civita di Bagnoregio واقع شده‌اند این کمبود را دو چندان برابر جبران کرده‌اند. اگر کارت پستال‌های دهکده‌های قرون وسطی‌ای برای شما جذابیت دارد، وقت آن رسیده که به یکی از این شهرهای کوچک ایتالیایی سفر  کنید. در این بخش به معرفی پنج شهر کوچک و بسیار زیبای ایتالیا می‌پردازیم.

چهارده شهر کوچک و شگفت انگیز ایتالیا (بخش اول)

بازدید از دوتزا (Dozza) در مدت تور ایتالیا

این شهر که در فاصله‌ای نه چندان دور از بولونیا (Bologna) واقع شده است، دهکده‌ای کوچک است که بواسطه بدل کردن خود به بوم نقاشی شناس شده است. دوتزا، این دهکده قرون وسطی‌ای با خانه‌ها، دیوارها، خیابان‌ها و میادینی که با رنگ آمیزی‌های متنوع آذین شده‌اند چیزی شبیه به یک موزه در فضای باز است. هر زمانی را که برای بازدید از این محل در نظر داشته باشید، مناسب خواهد بود، اما مناسب‌ترین زمان هفته سوم ماه سپتامبر است چرا که در این زمان نمایشگاه دیوارهای رنگ شده و نقاشی‌های هنرمندان مختلف که هر دو سال یکبار روی می‌دهد؛ دایر است. علاوه براین دوتزا بواسطه جشنواره نوشیدنی‌های تابستانه و دژ قلعه‌ای که تا سال 1960 نقش بنای مسکونی شخصی را داشته؛ شناس شده است.

بازدید از کاستلمولا (Castelmola) در مدت تور ایتالیا

کاستلمولا شهری کوچک واقع در سیسیل (Sicily) است. اگرچه این دهکده به تائورمینا (Taormina) که مقصدی محبوب در میان گردشگران تور اروپا است مشرف است، گردشگران سیسیلی کمتری را به سمت خود جذب می‌کند. این امر ممکن است نکته‌ای مثبت یا منفی باشد. نکته مثبت آن این است که کاستلمولا نسبتا‌ً بکر مانده است و نکته منفی آن این است که گردشگرانی که سفر به این دهکده زیبا را نادیده می‌گیرند، در واقع چشم‌اندازهایی که بسیار مسحور کننده‌تر از تائورمینا هستند را از دست می‌دهند. بالا رفتن از بلندی‌های کاستلمولا کار دشواری است، پس زمانی که به بالای آن رسیدید با یک نوشیدنی دل چسب از خود پذیرایی کنید.

بازدید از کورتینا دی آمپزو (Cortina d'Ampezzo) در مدت تور ایتالیا

اگر علاقه به ورزش‌های زمستانه دارید، کورتینا دی آمپزو مقصدی مطلوب برایتان خواهد بود. این شهر که در منطقه دولومیت (Dolomite Alps) در کوه‌های آلپ واقع شده است، تفریحگاه زمستانه‌ای است که بواسطه ورزش اسکی و فعالیت‌های تفریحی-اجتماعی بعد از اسکی سواری شناس شده است. همین امر آن را به مقصدی مطلوب در میان پولداران دائم در سفر تبدیل کرده است. علاوه بر این کورتینا دی آمپزو در سال 1966 میزبان المپیک زمستانه بود. این دهکده آلپی از اواخر قرن نوزدهم هجری مقصدی محبوب در میان گردشگران تور ایتالیا بوده است. مهمترین جاذبه تاریخی آن باسیلیکای قرن هجدهمی مینوره (Basilica Minore dei Santi Filippo e Giacomo) است که در محل دو کلیسای قبلی ساخته شده است.

بازدید از سن لئو (San Leo) در مدت تور ایتالیا

اگر شما کمدی الهی دانته (Dante's Divine Comedy) را خوانده باشید، اسم سن لئو واقع در مارکه  (یکی از 20 ناحیه‌ ایتالیا که در مرکز این کشور قرار دارد و به صورت خود مختار اداره می‌شود) برایتان آشنا خواهد بود.  این بدین خاطر است که این شعر مشهور (کمدی دانته) محل برزخ را در این دهکده کوچک کوهستانی در نظر گرفته است، بویژه در محل دژ قلعه‌ای که توسط رومیان ساخته شده است. این دهکده بواسطه این قلعه که بر فراز صخره‌ای پر شیب قرار گرفته است مشهور شده است. گردشگران تور ایتالیا در سفر به سن لئو که به عنوان یکی از زیباترین دهکده‌های ایتالیا معرفی شده است، نباید بازدید از کلیسای محلی قرن هفتمی را که در پیازا دانته (Piazza Dante) واقع شده و کاتدرال سن لئو که به سبک رومیان ساخته شده است را از دست بدهند.

بازدید از نیوه (Neive) در مدت تور ایتالیا

نیوه در ناحیه پیدمونت (Piedmont) واقع شده است و به عنوان یکی از دوست داشتنی‌ترین دهکده‌ها در ایتالیا معرفی شده است. خیابان‌های باریک سنگفرش شده، معماری قرون وسطی‌ای و گل‌های رنگارنگی که بر دیوراهای سنگی کلبه‌هایی عجیب و جالب روییده‌اند از جاذبه‌های این شهر کوچک به شمار می‌روند. عمده گردشگران تور ایتالیا از نیوه به واسطه جذابیت‌های ظاهریش بازدید نمی‌کنند بلکه برای امتحان کردن نوشیدنی‌های منحصربفردش به این محل می‌آیند. اگر قصد بازدید از این شهر را دارید، به همراه داشتن کفش‌هایی راحت برای پیاده روی و کنکاش در میان شهر از بایدها بشمار می‌رود.

بخش‌های دیگر این مطلب:

منبع: Touropia
درباره نویسنده
ویدا خزایی ویدا خزایی دانشگاه سراسری مازندران
کارشناسی شهرسازی

دیدگاه های مرتبط با "مقاله چهارده شهر کوچک و شگفت انگیز ایتالیا (بخش اول)"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
TEL : 22902286 (10 Lines)