TEL : 22902286 (10 Lines)

شیرینی کیک ماه چین

شیرینی کیک ماه، یک شیرینی سنتی چین است که معمولا در زمان فستیوال نیمه پاییز خورده می‌شود. در این فستوال ویژه چین، خانواده‌ها دور هم جمع شده و در حال تماشای ماه، این کیک را می‌خورند. کیک ماه (Mooncake) به خاطر الهه ماه نامگذاری شده است. افسانه‌ها در چین می‌گویند این کیکی است که این الهه درست می‌کرده است.

شیرینی کیک ماه چین

کیک ماه در چین چگونه خورده می‌شود؟

کیک‌های ماه چین، دسری سنتی برای جشن نیمه پاییز (یکی از مهمترین فستیوال‌های چین) هستند. این شیرینی‌ها گرد درست می‌شوند، مانند قرص ماه کامل در زمان برداشت محصول در نیمه پاییز. این کیک‌ها در چین معمولا 10 سانتیمتر قطر و 5 سانتیمتر ضخامت دارند. کیک‌های ماه شامل پوسته‌ای خمیری هستند که مغزی شیرین و غلیظ را در بر گرفته‌اند. کیک‌های ماه معمولا به تکه‌های کوچک تقسیم شده و توسط همه اعضای خانواده خورده می‌شوند. این کیک‌ها معمولا با چای چینی همراه می‌شوند. این کیک‌ها، خیلی به ندرت، به صورت بخار پز و سرخ شده نیز تهیه می‌شوند.

بسته‌بندی کیک‌های ماه در چین

جعبه‌های کیک‌های ماه می‌توانند خیلی زیبا باشند. بسیاری از مواقع جعبه‌های کیک ماه در چین از خود کیک‌ها گرانتر هستند. برندهای مختلف در چین طراحی‌های خاص خود را دارند که معمولا شامل جعبه‌های حلبی و مقوایی رنگارنگ می‌شوند. تک تک کیک‌ها نیز در جعبه‌های کادویی کوچک بسته‌بندی شده‌اند. معمولا این جعبه‌های کوچک بر روی تکه‌ای ابریشم قرمز یا زرد قرار دارند. هر جعبه کوچک محتوی کیک ماه، دارای یک لایه شفاف با ترکیبی ضد اکسیدان است که کیک را تازه نگه می‌دارد.

کجای چین کیک‌های ماه را بخریم

یک ماه قبل از فستیوال نیمه پاییز، شما می‌توانید کیک‌های ماه را در هر نقطه‌ای از چین ببینید. بسیاری از هتل‌ها و سوپرمارکت‌های چین، انواع مختلف کیک‌های ماه را در جعبه‌های زیبا و شیک می‌فروشند. کیک‌های ماه که در هتل‌ها و سوپرمارکت‌های چین فروخته می‌شوند، گرانتر هستند و بسته‌بندی بهتری دارند. در بازارهای خیابانی چین این بسته‌ها ارزان‌تر هستند، حتی با همان برندی که در هتل‌ها به فروش می‌رسند. مردم چین ترجیح می‌دهند مون‌کیک‌هایی که به عنوان هدیه برای خانواده و دوستانشان می‌خرند را از سوپرمارکت‌ها تهیه کنند، چرا که بسته‌های خوش آب و رنگ آن‌ها باعث می‌شود احترام بیشتری نزد آن‌ها داشته باشند. کیک‌هایی که در بازارهای محلی یا خیابان‌های چین به فروش می‌رسند، ارزان‌تر و برخی مواقع خوشمزه‌تر هستند. در بازارهای چین کیک‌ها معمولا به صورت فله‌ای و با روکش‌های سلفونی به فروش می‌رسند. مردم چین این کیک‌ها را در بازارهای محلی می‌خرند، اگر بخواهند آن را خودشان بخورند، چرا که قیمتشان کمتر است و مزه بهتری دارند. در غیر این صورت برای هدیه دادن آن را با بسته‌بندی‌های شیک از سوپرمارکت‌ها تهیه می‌کنند.

قیمت‌های کیک ماه در چین

قیمت کیک ماه در چین بسیار متنوع است. قیمت کیک‌ها بر اساس طعم و بسته‌بندی آن متفاوت است. معمولا قیمت کیک‌های با مغزی خمیر لوبیای قرمز، خمیر دانه نیلوفر، سبزی یا میوه، بین 5 تا 10 یوان است. مغزی‌های 5 دانه و گوشت خوک گرانتر هستند و قیمتی بین 10 تا 20 یوان دارند. جعبه‌های هدیه کیک‌ها معمولا بین 100 تا 200 یوان قیمت دارند (5 تا 9 عدد کیک در آن‌ها وجود دارد). این قیمت‌ها معمولا به طراحی جعبه مربوط است نه به تعداد کیک‌ها و مغزیشان.

مغزی‌های سنتی کیک ماه در چین

مغزی‌های کیک‌های ماه بسته به سنت‌های هر منطقه از چین متفاوت است. معمول‌ترین مغزی‌ها در کیک‌های ماه در چین این‌ها هستند:

  • خمیر دانه نیلوفر: این خمیر از دانه‌های خشک شده نیلوفر تهیه می‌شود. بسیاری از مردم چین اعتقاد دارند خمیر دانه نیلوفر خوشمزه‌ترین و لوکس‌ترین مغزی برای کیک‌های ماه است.
  • خمیر لوبیای شیرین: انواع مختلف لوبیای شیرین وجود دارد و خمیر ماش، خمیر لوبیای قرمز، خمیر لوبیا سیاه از آن جمله هستند. خمیر لوبیای قرمز بیشترین استفاده را به عنوان مغزی کیک ماه در چین دارد.
  • 5 دانه: این مغزی از 5 نوع دانه و آجیل تهیه می‌شود. نوع این دانه‌ها بسته به هر نقطه از چین متفاوت است. ولی دانه‌ها و آجیل‌هایی که معمولا استفاده می‌شود، این‌ها هستند: گردو، دانه‌های کدو حلوایی، دانه‌های هندوانه، بادام زمینی، کنجد و بادام.
  • زرده تخم‌مرغ: زرده تخم‌مرغ در داخل کیک قرار می‌گیرد تا نمادی از ماه کامل باشد.
  • خمیر عناب: این خمیر، خمیری ساخته شده از میوه رسیده درخت عناب است. رنگ آن قرمز تیره است.
منبع: China Highlights
درباره نویسنده
اخبار و مقالات مرتبط با "شیرینی کیک ماه چین"

مجتمع تفریحی Chimelong گوانجو در خیابان Dashijie و در منطقه Fanyu گوانجو قرار گرفته است. این پارک، یک پارک جامع تفریحی است که جاذبه‌های دیدنی، اقامتگاه‌ها، رستوران و مراکز سرگرمی را در یک مکان جمع کرده است.

پکن، پایتخت چین، معجونی از تاریخ و مدرنیته است. پکن به مدت 800 سال پایتخت چین بوده است و خانه بهترین بازمانده‌های تاریخی چین باستان است. پکن با گذشته باشکوهش شناخته می‌شود، اما شهری است که در گذشته نمانده است. پکن افسونی خاص دارد که باعث می‌شود بازدیدکنندگانی از سراسر جهان...

طبیعت زیبای گویلین، شامل صخره‌های آهکی، شالیزارهای طبقاتی برنج و رودخانه‌های زیبا، در طول قرن‌ها شکل‌دهنده بخشی از تاریخ چین بوده است. و حالا این مقصد فوق‌العاده جذاب، یکی از پرطرفدارترین مقاصد تور چین شده است.

چین پیشروترین کشور صنعتی جهان است و دومین اقتصاد بزرگ دنیا را دارد. صدها هزار نفر از تاجرها و صاحبان صنایع، تقریبا از تمام کشورهای دنیا، در این 5 نمایشگاه چین شرکت می‌کنند، به امید فروش یا خرید محصولات مورد نیازشان و ایجاد فرصت‌های تجاری جدید برای خود و برای کشورشان.