رویای سفر: چگونه در خارج یک زندگی جدید بنا کنیم؟ (قسمت اول)

در این مطلب چهار قسمتی، با افرادی آشنا می‌شوید که برای تحقق رویای خود دست از همه داشته‌هایشان کشیدند و زندگی روزمره خود را با هدف دست یافتن به رویاهایشان ترک کردند. بسیاری از آنها اعتقاد دارند، کار راحتی نبود و سختی‌های زیادی تحمل کردند، ولی در نهایت از نتیجه کارشان و از حس رضایت ناشی از زندگی رویاییشان خوشحال هستند.

رویای سفر: چگونه در خارج یک زندگی جدید بنا کنیم؟ (قسمت اول)

از کار برای NHS تا ماجراجویی جهانی: اما رابسون، ۳۵ ساله از لندن، راهنمای تورهای ماجراجویانه

من یک فیزیولوژیست قلبی در بیمارستان سنت توماس در لندن بودم و مدت ۷ سال برای افزایش کیفیت خدمات NHS (خدمات بهداشت ملی انگلستان) به کار، مطالعه و تلاش بی‌وقفه مشغول بودم. این شغل برای من با ارزش و خشنودکننده بود و همکاران بسیار خوبی داشتم؛ اما همیشه خسته و بی‌قرار بودم. یک سفر ماجراجویانه چهار هفته‌ای به آفریقا همراه Dragoman، متخصص ماجراجویی زمینی، این ایده‌ را در ذهن من ایجاد کرد که می‌توانم کارهای دیگری هم در زندگی خود انجام دهم. این سفر، طولانی‌ترین زمان دوری از محیط کار و تجربه بسیار جالب و شگفت‌انگیزی برایم بود، در حدی که در پایان سفر گریه کردم. ایده این سفر ارضا حس علاقه من به سفر بود، اما نتیجه برعکس شد و من برای سفر مشتاق‌تر شدم. این سفر را دو زن جوان رهبری می‌کردند و من با خودم فکر کردم اگر این دو نفر می‌توانند این کار را انجام دهند، من هم می‌توانم. وقتی از سفر برگشتم، برای این شرکت تقاضای کار دادم. مصاحبه خیلی خوب پیش رفت و قبل از آغاز کلاس‌های آموزشی یک دوره آزمایشی در اواخر ماه می برگزار شد. کلاس آموزش رانندگی یک خودروی ۱۳ متری در لندن از سخت‌ترین بخش‌های آن بود.

اولین کار من یک تور آفریقایی به کشورهای کنیا، اوگاندا، رواندا، تانزانیا، نامیبیا، زیمبابوه و بوتسوانا بود. بسیار هیجان‌زده بودم و از دو هفته مانده به شروع سفر، خواب راحتی نداشتم. تقریبا سه ماه را آنجا سپری کردم و سپس به سمت شیلی رفتم و پنج ماه بین سانتیاگو و اسوایا، جایی که الان هستم، تور برگزار کردم. بعد از این مدت هم به پرو، بولیوی، اروگوئه، آرژانتین و برزیل سفر خواهم کرد.

غیر قابل پیش‌بینی بودن این شغل برایم بسیار جالب است. با افراد زیادی ملاقات می‌کنم و لحظه‌هایی در این شغل وجود دارد که خاطراتش همیشه با من خواهد ماند. مثل دراز کشیدن در بیابان نامیبیا بعد از اسکان همه در چادرهایشان و نگاه کردن به ستاره‌هایی که در آسمان کویر به من چشمک می‌زنند، بسیار زیبا و به یاد ماندنی بود. اولین قرارداد کاری من حداقل ۱۵ ماه طول خواهد کشید و در این زمان طولانی دوستان و خانواده‌ام را نخواهم دید. همین مدت زمان طولانی باعث می‌شود با خود فکر کنید آیا این واقعا همان چیزی است که می‌خواستم؟ هر چند اغلب دوستانم قصد دارند در برخی سفرها همراه من باشند و اسکایپ و WhatsApp برای برقراری ارتباط دو طرفه با خانواده‌ام روش‌های خیلی خوبی هستند.

این شغل به خاطر سفرهای طولانی مدتش، سخت و طاقت‌فرسا است، اما من تا این لحظه، به هیچ‌وجه احساس پشیمانی نکرده‌ام. این شغل سختی‌های خاص خود را دارد، مثلا باقی ماندن در یک رابطه عاشقانه یا خرید یک خانه بسیار سخت و دشوار است. من هر وقت بخواهم می‌توانم به شغل قبلی خود برگردم، اما الان نمی‌توانم در مورد هیچ چیز جدیدی تصمیم بگیرم.

انجام کارهای داوطلبانه در مالزی (Malaysia): شیلا آلوم ۶۷ ساله و همسرش فیلیپ ۷۶ ساله از کولچستر (انگلیس)

یادم می‌آید قبل از نقل مکان به شهر لنکاوی (Langkawi)، ساعت ۳ نصف شب از خواب بیدار شدم و به این فکر کردم که دارم چه کار می‌کنم؟ داشتم خانه‌ای که ۳۷ سال در آن زندگی کرده بودم و یک شغل با درآمد خوب و سابقه‌ای ۳۱ ساله را ترک می‌کردم.

همسرم، فیلیپ، یک ملوان ذاتی است و ما تعطیلات بسیاری را در تایلند و مالزی سپری کرده‌ایم. همیشه رویای این را داشتیم که بعد از بازنشستگی در آنجا زندگی کنیم و قایقی داشته باشیم تا بتوانیم همه جا را کاوش کنیم. در سال ۲۰۰۷، با گذراندن تقریبا یک ماه در این ناحیه و آشنایی با یک زوج و صحبت با آن‌ها به این فکر افتادم تا به این رویای دیرین رنگ واقعیت ببخشم. هنگام بازگشت به خانه، فهمیدم که شغل من در یک نمایندگی خودرو به طور قابل‌توجهی تغییر کرده است.

سخت‌ترین بخش تصمیم‌گیری، ترک پدرم بود (مادرم سال‌ها قبل فوت کرده است) و من خوب می‌دانستم که درک این که چرا من شغلم را ترک می‌کنم برای او بسیار سخت خواهد بود؛ اما در نهایت توانست با این موضوع کنار بیاید و در مقابل قول دادم به طور منظم با او در تماس باشم و در اولین فرصت به دیدنش بروم. در واقع ما قصد زندگی در تایلند را داشتیم، اما در مالزی واجد شرایط ویزای MM2H (یک طرح تشویقی برای اقامت اتباع خارجی در مالزی با عنوان مالزی خانه دوم من است) شدیم که می‌توانستیم به مدت ۱۰ سال و بدون داشتن محدودیت در تعداد ورود و خروج یا مدت زمان، در مالزی زندگی کنیم.

با فروش خانه و قایق خود، هزینه سفر را تامین کردیم. فیلیپ نیز کسب و کار کوچک خود را تعطیل کرد و وسایل و اسباب خود را در ۲۰ جعبه بسته‌بندی کردیم. این سفر برای ما هیجان‌انگیز و ترسناک بود. من بازنشستگی پیش از موعد گرفتم، زیرا ۵۹ سالم بود و نمی‌توانستم تا ۶۵ سالگی حقوق بازنشستگی کامل را دریافت کنم، در زمان مسافرت فیلیپ نیز ۶۸ ساله بود.

خانه چوبی کوچکی در یک دهکده و در مقابل یک مزرعه اجاره کردیم و فضای زندگی خود را با میمون‌ها، پرنده‌های زیبا و مارهای محلی به اشتراک گذاشتیم. فعالیت داوطلبانه خود را در یک موسسه خیریه محلی برای بهبود زندگی خانواده‌های لنکاوی آغاز کردم. این شغل تمام وقت است و فرصت ایجاد یک زندگی متفاوت برای مردم، برایم بسیار با ارزش است. ما هر دو از زندگی در مالزی خوشحال و راضی هستیم. دلمان برای خانواده و دوستانمان تنگ شده است، ولی برای آب و هوا نه. بیمارستان‌های عالی در شهرهای پنانگ (Penang) و کوالالامپور (Kuala Lumpur) وجود دارد و هزینه استفاده از آن در مقایسه با انگلستان بسیار کم است. ما رویایی داشتیم و آن را دنبال کردیم، حالا که به رویای خود دست یافته‌ایم، آن را دوست داریم و برایمان ارزشمند است.

خانه‌ به‌ دوش دیجیتال: جانی وارد، ۳۲ ساله از ایرلند شمالی، ۱۰ سال سفر بدون توقف

تابستان امسال که برسد، تمام کشورهای جهان را دیده‌ام. این کار تقریبا ۱۰ سال طول کشید و این موضوع را مدیون پروژه وبلاگم یعنی، یک قدم به جلو (onestep4wards.com) هستم. این وبلاگ زندگی مرا کاملا تغییر داد.

من همیشه رویای سفر در ذهنم داشتم، اما بضاعت اندک خانواده این امکان را برایم فراهم نکرد؛ بنابراین هنگام سفر باید کار هم می‌کردم. با اتمام تحصیلات دانشگاهی خود در سال ۲۰۰۶ به آمریکا رفتم تا در یک شرکت آمریکایی مشغول به کار شوم و تصمیم داشتم هرگز به کشورم برنگردم.

زبان انگلیسی را در تایلند و کره تدریس کردم، و برایم سرگرم‌کننده بود. سپس در یک شرکت استرالیایی مشغول به کار شدم؛ اما با راه‌اندازی وبلاگم در سال ۲۰۱۰ همه‌ چیز کاملا تغییر کرد. این وبلاگ به آهستگی توسعه یافت و افراد زیادی در آن به تبلیغات پرداختند. بعد از مدتی توانستم کلی پول به دست بیاورم. در این میان سایت‌های دیگری را نیز راه‌اندازی کردم و در نهایت گروه کوچکی از نویسندگان و طراحان را از سراسر جهان استخدام کردم. حالا مدیر بیش از ۲۰۰ وب‌سایت و وبلاگ هستم. بهترین چیز در مورد این کار این است که آزادم. من روزانه چند ساعت از طریق لپ‌تاپ روی این سایت‌ها کار می‌کنم. بیشتر سال را در سفر هستم و همیشه چند ماهی را در بانکوک می‌گذرانم.

ماجراهای شگفت‌انگیزی در این سفرها داشتم. چند ماه قبل در Mauritania سوار یکی از طولانی‌ترین قطارهای جهان بودم. این قطار 2.5 کیلومتر طول داشت و برای جابه‌جایی سنگ‌آهن از صحرای بزرگ آفریقا به ساحل مورد استفاده قرار می‌گرفت. افراد روی این قطار می‌پریدند و یک سفر ۱۴ ساعته بی‌نظیر را تجربه می‌کردند. سوار یک کشتی باری از تایلند به قلب چین رفتم و در ناکجا آبادی در چین پیاده شدم. من دوست دارم سفر به تمامی کشورها را به طور کامل تجربه کنم، نه اینکه تنها برای تیک زدن یک فهرست طولانی به هر کدام سری زده باشم.

زمانی که وبلاگ‌نویسی را آغاز کردم، رقبای کمتری وجود داشت و افراد بیشتر روی تبلیغات سرمایه‌گذاری می‌کردند؛ اما الان رقبای بیشتری در این حوزه وجود دارد. هر چند با تلاش و کوشش می‌توان این کار را به سرانجام رساند، همان‌طور که من توانستم.

دیگر بخش‌های این مطلب:

منبع: The Guardian
درباره نویسنده
اخبار و مقالات مرتبط با "رویای سفر: چگونه در خارج یک زندگی جدید بنا کنیم؟ (قسمت اول)"

این ده توصیه را بخوانید تا بتوانید در سفرتان به بانکوک بهترین چیزها را در این شهر تجربه کنید. در قسمت اول 5 مورد را مطرح کردیم، در ادامه با ما همراه باشید.

هنگامی که بر خستگی حاصل از اختلاف ساعت سفر فائق آمدید، با جنبه‌ی دوست‌داشتنی کشور مالزی یعنی شهروندان آن روبرو می‌شوید. یقینا از خون‌گرم بودن مردم مالزی شگفت‌زده خواهید شد. مردم مالزی به این امر شهرت دارند که بدون در نظر گرفتن نژاد و رنگ پوست با مهمان‌نوازی گرم خود...

سفر به مالزی بدون این که چند روزی را در پایتخت این کشور یعنی کوالالامپور سپری کنید، تکمیل نخواهد شد. اگر چه کوالالامپور نسبت به دیگر مناطق کشور مالزی گران‌تر است، اما مخلوط فرهنگ هندی، چینی، مالایی و غربی، معجونی منحصر به فرد از غذاها، مراکز خرید و زندگی شبانه‌ای را به وجود...

یک قاعده در مورد بانکوک وجود دارد: هر مسافری که برای اولین بار به تور تایلند و بانکوک می‌رود باید از بازارهای روی آب بانکوک بازدید کند. بعضی از این بازارهای بانکوک توسط توریست‌های تور تایلند بازدید می‌شوند، ولی بیشتر بازارها به دلایلی از جمله فاصله زیاد از مرکز شهر بانکوک،...

دیدگاه های مرتبط با "مقاله رویای سفر: چگونه در خارج یک زندگی جدید بنا کنیم؟ (قسمت اول)"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
TEL : 22902286 (10 Lines)