راهنمای شهر پکن (قسمت دوم)

در قسمت اول این مطلب با برخی از جنبه‌های شهری پکن آشنا شدیم. در ادامه اطلاعات مهم دیگری که قبل از رفتن به این شهر بزرگ چین بهتر است بدانید را با هم مرور می‌کنیم.

راهنمای شهر پکن (قسمت دوم)

چیزهایی که باید قبلا از رفتن به پکن بدانید

چین می‌تواند گاهی خسته کننده باشد و زبان انگلیسی خیلی گسترده نیست. ولی سعی کنید از آن نوع گردشگران با صورت‌های قرمز و مشت‌های گره کرده ناشی از عصبانیت نباشید. با ادب بودن درهای بیشتری را به روی شما باز می‌کند.

پکن فوق‌العاده امن است، جیب‌بری به ندرت اتفاق می‌افتد و خانم‌ها با آزادی کامل و بدون نیاز به همراه می‌توانند در شهر گشت و گذار کنند حتی شب‌ها.

اگر برای کار و تجارت سفر می‌کنید حتما کلی کارت ویزیت همراه داشته باشید. گناهی نابخشودنی است اگر زمانی بدون کارت بمانید. با هر کسی که ملاقات می‌کنید، انتظار دارد با شما کارت ویزیت رد و بدل کند. حتی اگر سفرتان به چین یک سفر کاری نیست همراه داشتن تعدادی کارت ارزشش را دارد. اگر کسی به شما کارتی ارائه داد، آن را با دو دست قبول کنید و به دقت آن را مطالعه کنید و بعد محترمانه آن را کنار بگذارید.

پکن از معدود شهرهای بزرگ جهان است که در آن سیگار کشیدن در تمام مکان‌های عمومی شامل بارها و رستوران‌ها کاملا پذیرفته شده است، حداقل برای مردان.

سعی کنید خستگی و یا عصبانیت‌تان را نشان ندهید، همیشه و در هم حال بهترین کار مودب بودن است. بهتر است قبل از رفتن به تور چین در استفاده از چوب غذاخوری مهارت پیدا کنید.

تعطیلات عمومی چین

سفر به چین در زمان دو تا از تعطیلات اصلی چین توصیه نمی‌شود؛ فستیوال بهار در ابتدای سال و تعطیلات ملی در اکتبر. تقریبا همه در این زمان‌ها در حال سفر هستند و تمام هواپیماها، قطارها و دیگر شکل‌های حمل و نقل به شدت شلوغ هستند.

آلودگی هوا در پکن

آلودگی هوا در پکن می‌تواند بسیار وحشتناک باشد، برای همین بد نیست که نیم نگاهی به شاخص کیفیت هوا داشته باشید، شاخصی که توسط سفارت آمریکا و شهرداری پکن منتشر می‌شود. بیشتر مردم محلی پکن به اطلاعات سفارت آمریکا اعتماد دارند. این اطلاعات از طریق توئیتر منتشر می‌شود و از طریق چند اپلیکیشن موبایل نیز در دسترس است. اگر شاخص بالاتر از 200 بود مه پکن را فرا می‌گیرد و به خانواده‌هایی که با بچه‌ها به تور چین رفته‌اند توصیه می‌شود از خانه بیرون نیایند. اگر شاخص بالاتر از 300 بود بزرگترها هم باید در محل اقامتشان بمانند.

اینترنت در پکن

چین با دقت اینترنت را کنترل می‌کند، بنابراین اگر به استفاده از شبکه‌های اجتماعی اعتیاد دارید یا از آن‌هایی هستید که به صورت مداوم از سرویس‌های گوگل استفاده می‌کنند باید قبل از رفتن به تور چین برنامه‌ریزی کنید و برای خودتان شبکه خصوصی مجازی تهیه کنید.

لباس پوشیدن در پکن

پکن در لبه صحرا قرار دارد و بر همین اساس شهری خشک است، معمولا نیازی به بردن چتر نیست. پکن آنچنان رسمی نیست. حتی مسافرانی که برای تجارت به این شهر می‌روند می‌توانند با یک پیراهن و شلوار در قرارهای کاریشان حاضر شوند. در زمستان لباس گرم برای پوشیدن زیر لباس‌هایتان داشته باشید. در تابستان چتر آفتابی بین مردم پکن خیلی محبوب است. این چترها برای فرار از گرمای آفتاب بسیار مناسب هستند.

اطلاعات مفید برای سفر به پکن

پکن هشت ساعت جلوتر از ساعت گرینویچ و 4.30 ساعت جلوتر از ساعت تهران است. پرواز تهران به پکن حدود هشت ساعت است. پرواز پکن به تهران حدود نیم ساعت بیشتر است.

واحد پول رسمی چین renminbi نام دارد، به معنی پول مردم و نماد آن CNY است. بیشتر مردم واحد پول را یوان خطاب می‌کنند.

توصیه‌ای مهم برای مسافران چین مسافران خارجی بالای 16 سال باید تمام مدت پاسپورت همراه داشته باشند.

تنبیهات خیلی شدید برای جرایم مربوط به مواد مخدر در چین وجود دارد، شامل اعدام. سالانه هزاران ایرانی به چین سفر می‌کنند و تقریبا تمامی سفرهای آن‌ها بدون مشکل است.

در موارد اورژانسی بهتر است تاکسی خبر کنید به جای آمبولانس. بیشتر بیمارستان‌های بزرگ چین بخشی دارند که در آن انگلیسی صحبت می‌شود. شماره پلیس 110 و شماره آتشنشانی 119 است. معمولا تمامی هتل‌ها آدرس و شماره بیمارستان Beijing United Family Hospital را چاپ شده بر روی کارت دارند. اگر لازم شد می‌توانید آن را به تاکسی نشان دهید تا شما را به بیمارستان ببرد.

بخش اول این مطلب:

منبع: The Telegraph UK
درباره نویسنده
اخبار و مقالات مرتبط با "راهنمای شهر پکن (قسمت دوم)"

بهترین مکان‌ها برای غذا در چین کجا هستند؟ اگر هدف اصلی شما از رفتن به تور چین امتحان غذاهای مخصوص چین به شکل اصلیشان است، کجای چین باید بروید؟ البته غذا معمولا تنها بخشی از تجربه‌هایی است که مسافران در تور چین به دنبال آن هستند. ولی اگر در زمان تور چین شما به یکی از این شهرها...

چین کشور بزرگی است و جواب ساده‌ای به این سوال که چه زمانی بهترین موقع برای رفتن به چین است وجود ندارد. در این مقاله دو قسمتی سعی کرده‌ایم با جزئیات کامل آب و هوای چین را بررسی کنیم تا شما بتوانید بهترین تصمیم را گرفته و زمان رفتن به چین را درست انتخاب کنید.

اپلیکیشن‌های موبایل نحوه سفر کردن ما را به طور اساسی دگرگون کرده‌اند. این دگرگونی هیچ جای دنیا به جز چین مشهودتر نیست. دانلود این اپلیکیشن‌ها قبل از رفتن به تور چین، سفر شما را به مقدار زیادی راحت‌تر می‌کند، به همین دلیل ما پرکاربردترین اپلیکیشن‌های موبایل برای مسافران...

فیلمهای یک کشور دریچه‌ای هستند به دنیای واقعی آن کشورها. داستان‌های فیلم‌ها ممکن است واقعی نباشند، ولی با این حال تصویری دقیق و بی‌واسطه از باورها، امیدها و آرزوهای آن ملت به دست می‌دهند. دیدن فیلمهای یک کشور قبل از عزیمت به آن کشور تصویری درست‌تر از مردم آن سرزمین...

دیدگاه های مرتبط با "مقاله راهنمای شهر پکن (قسمت دوم)"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
TEL : 22902286 (10 Lines)