راهنمای سفر به جنوب شرقی آسیا برای کوله‌پشتی‌گردها (قسمت اول)

برای گردشگران کوله‌پشتی به دوش، رفتن به سمت جنوب شرقی آسیا سفری معمول و شناخته شده است. از دهه‌ ۷۰ میلادی افراد زیادی در سراسر دنیا به این منطقه سفر می‌کنند. سفر به جنوب شرقی آسیا از تایلند زیبا شروع می‌شود، به لائوس در حال محبوب شدن می‌رسد و راه خود را از ویتنام و از معابد انگکور وات کامبوج پیدا می‌کند. بعد از آن به تایلند بر می‌گردد، جایی که مردم به جنوب رفته و در جزایر زیبای تایلند حسابی تفریح می‌کنند، قبل از این که به سمت مالزی و سنگاپور بروند.

راهنمای سفر به جنوب شرقی آسیا برای کوله‌پشتی‌گردها (قسمت اول)

مناطق مختلف هستند، ولی معمولا همه آن‌ها به این روال هستند که در ماه‌های گرم نوامبر تا آوریل، جمعیت زیادی به این خطه جذب می‌شوند. ساکنان اروپا برای رهایی از هوای سرد آن جا به هوای معتدل جنوب شرقی آسیا پناه می‌آورند. با وجود وسعت منطقه، پراکندگی توریستی در اینجا نسبت به اروپا کمتر است. قیمت اجناس و خدمات در همه‌ جای این منطقه تقریبا یکسان است و خدمات حمل و نقل تنوع چندانی ندارد. ضمن این که توصیه‌های عمومی‌ سفر برای تمام این مناطق تقریبا یکی است.

هزینه‌های معمول در تور جنوب شرقی آسیا

اقامت: اسکان در جنوب شرقی آسیا بسیار ارزان تمام می‌شود. شما می‌توانید با هزینه‌ی ۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ ریال کامبوج یا ۱۶۰۰۰ تا ۴۰۵۰۰ کیپ لائوس که معادل ۲ تا ۵ دلار است یک اتاق در خوابگاه کرایه کنید. هزینه‌ی یک شب اقامت در تایلند ۲۰۰ تا ۴۴۰ بات است که معادل ۶ تا ۱۳ دلار می‌شود. هزینه‌ی اقامت در ویتنام هم ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۷۵۰۰۰ دانگ ویتنام بوده که برابر با ۵ تا ۸ دلار است. این هزینه در اندونزی بین ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۳۵۰۰۰ روپیه است که معادل ۸ تا ۱۰ دلار می‌شود.

به طور کلی در سرتاسر این منطقه می‌توانید با صرف هزینه‌ی ۱۵ تا ۲۰ دلار برای هر شب در یک اتاق خصوصی با تهویه مطبوع اقامت کنید. این قیمت در شهرها و مناطق توریستی (به خصوص جزایر) بالاتر بوده و در مناطق روستایی ارزان‌تر است.

از آنجا که می‌توانید با هزینه‌ی کم در کشورهای شرق آسیا اقامت داشته باشید نیازی به استفاده از خدمات کوچ سرفینگ و ایر بی‌ان‌بی ندارید. در سراسر این منطقه نیازی به رزرو جا وجود ندارد. از این رو برای گردشگران کوله‌پشتی به دوش، سفر به اینجا مناسب است.

خوراک: مواد غذایی در جنوب شرقی آسیا بسیار ارزان‌قیمت هستند. چنان چه بابت غذا هزینه‌ی زیادی متحمل می‌شوید بدانید یک جای کار ایراد دارد. اگر هوس سوشی نکنید، به ندرت هزینه‌ی غذای شما در روز از ۱۵ دلار بیشتر می‌شود.

در جنوب شرقی آسیا، خوراکی‌های خیابانی بسیار طرفدار دارند. به طور متوسط حداکثر قیمت این وعده‌های غذایی ۱.۵۰ دلار است. دکه‌های فروش این نوع غذاها در خیابان‌های اصلی و بازارها قرار دارند. حتی در تایلند برای فروش این نوع غذاها، بازارهای ویژه‌ای در نظر گرفته شده است. در سنگاپور بازارهای خیابانی را می‌توانید ببینید که قیمت غذاهای آنجا حدود ۴.۲۵ دلار سنگاپور که معادل ۳ دلار آمریکا است.

حتی اگر علاقه‌ای به غذاهای خیابانی ندارید و ترجیح می‌دهید که به رستوران بروید باز هم تفاوت قیمت چندانی مشاهده نمی‌شود. برای مثال غذایی که در دکه‌های خیابانی ۱.۵ دلار است در رستوران ۳ تا ۵ دلار فروخته می‌شود.

قیمت غذاهای غربی مانند همبرگر، پیتزای بی‌کیفیت و ساندویچ حدود ۵ دلار است. اگر ذایقه‌ی حساسی داشته باشید و بخواهید که غذای با کیفیت‌تری تهیه کنید باید حداقل ۱۰ دلار خرج یک وعده‌ی غذایی کنید. برای مثال قیمت یک کاسه پاستا واقعا خوب ۸ دلار است و یک استیک خوشمزه حداقل ۲۰ دلار قیمت دارد.

حمل و نقل: اتوبوس آسان‌ترین و ارزانترین روش حمل و نقل در آسیا محسوب می‌شود. با اتوبوس می‌توانید فارغ از بعد مسافت به هر جا که خواستید بروید. گردشگران کوله‌پشتی به دوش با این قضیه به خوبی آشنا هستند و اتوبوس‌های مخصوص گردشگری آماده هستند که شما را به هر کجا که می‌خواهید ببرند. اتوبوس‌ها بسته به جایی که می‌روید بین ۵ تا ۸ دلار برای یک سفر 5 تا 6 ساعته هزینه دارند. هزینه‌ی اتوبوس‌های شبانه بسته به میزان مسافت بین ۱۰ تا ۱۵ دلار است.

هزینه‌ی حمل و نقل عمومی از چند سنت شروع شده تا چند دلار می‌رسد. برای مثال در بانکوک، هزینه‌ی اتوبوس عمومی ۴ بات (معادل ۱۰ سنت) بوده و هزینه‌ی قطار زیرزمینی و قطار هوایی ۳۵ بات (معادل ۱ دلار) است. در سنگاپور قیمت قطار شهری از ۱.۴۰ دلار سنگاپور شروع می‌شود که معادل ۱ دلار آمریکا است.

تاکسی‌ها و توک-توک‌ها (تاکسی‌های کوچک بدون تاکسی‌متر) هزینه‌ای بیش از حمل و نقل محلی دارند و معمولا بر روی قیمت آن‌ها باید چانه زنی کرد. به طور معمول هزینه‌ آن‌ها دو تا سه برابر هزینه‌ وسایل نقلیه‌ی عمومی است. رانندگان آن‌ها معمولا قیمتی بالا را پیشنهاد می‌دهند و شما با گفتگو و حوصله می‌توانید قیمت را پایین آورید و به مقدار دلخواه برسانید. معمولا وقتی به تفاهم برسید، قیمت توافقی، نصف قیمتی که شروع کردید خواهد بود.

خارج از تایلند و خط سنگاپور بانکوک (که مسیری طولانی است) خدمات قطاری محدود است و ارزش بررسی ندارد.

در مورد هواپیما پروازهای Air Asia و Tiger Airways می‌توانند با قیمتی مناسب و سرعتی بالا شما را جابه‌جا کنند. معمولا بلیت‌های این دو خط هوایی فروش شگفت‌انگیز دارند و می‌توانید با هزینه‌ی مناسب از این پروازها برخوردار شوید.

هزینه‌ی فعالیت‌های تفریحی: فعالیت‌های تفریحی در این منطقه بسیار ارزان هستند. برای مثال قیمت یک تور روزانه ۲۰ دلار است. برای یادگیری غواصی چند صد دلار باید پرداخت کرد و هزینه‌ بازدید چند روزه از معبد انگکور ۳۹ دلار است. برای بررسی قیمت دیگر موارد لازم است که دفترچه‌ راهنمای هر شهر را بخوانید.

توصیه‌ اکید می‌شود که هیچ وقت قبل از وارد شدن به شهری اقدام به رزرو نکنید چرا که باعث افزایش هزینه‌های شما می‌شود. همیشه گزینه‌های در دسترسی برای انتخاب مناسب شما وجود دارد.

نکاتی درباره‌ی صرفه‌جویی در هزینه‌ها در تور آسیای جنوب شرقی

جنوب شرقی آسیا واقعا ارزان‌قیمت است. اگر بخواهید می‌توانید حتی به هزینه 15 دلار در روز برسید و البته 25 دلار در روز به واقعیت نزدیک‌تر است. دو دلیلی که باعث می‌شود بیشتر مردم در این سفرها کلی پول خرج کنند این است که غذاهای غربی می‌خورند و نوشیدنی زیادی می‌خرند.

چنان چه می‌خواهید سفری اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه به این نقطه از جهان داشته باشید سعی کنید سراغ غذاهای محلی بروید. چرا که شما این همه راه سفر نکرده‌اید که پول خود را بابت یک همبرگر بی‌کیفیت دور بریزید. اگر رویه‌ی شما این باشد که هر روز فست فود مصرف کنید، روزانه نزدیک به ۳۵ دلار خرج شما می‌شود.

قسمت دوم این مطلب:

منبع: Nomadic Matt
درباره نویسنده
اخبار و مقالات مرتبط با "راهنمای سفر به جنوب شرقی آسیا برای کوله‌پشتی‌گردها (قسمت اول)"

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که زیر پایمان، درون این زمین خاکی چه زیبایی‌هایی پنهان شده‌اند؟ وقتی تلاش کنید به اعماق زمین بروید دنیای کاملا جدیدی در برابرتان نمایان می‌شود و تصورش را بکنید که چه گنجینه‌های کشف نشده‌ای آن پایین قرار دارند. با ما همراه باشید و این 10 غار...

خیابان‌های شهر تایلند بیشتر شبیه پیشخوان بی‌انتهایی از رستوران‌های فست‌فود هستند. برای این که کاملا با غذاهای محلی تایلند آشنا شوید، به کافه‌ها نروید، در خیابان‌ها قدم بزنید. تایلندی‌ها بیشتر در خیابان غذا می‌خورند و برای آشنایی بهتر با فرهنگ غذایی تایلند،...

گفتنی در مورد گوشه گوشه تایلند بسیار است. کشوری رنگارنگ و پر از عجایب که موجب می شود بخواهید در برنامه سفر هر ساله خود، تور تایلند را جای دهید. در این مطلب نگاهی انداخته ایم به جزایر بکر و دست نخورده تایلند.

بهترین چیزهایی که در تایلند می توانید ببینید و انجام دهید. اگر می خواهید در سفر به تایلند بهتان خوش بگذرد این مطلب را بخوانید.

دیدگاه های مرتبط با "مقاله راهنمای سفر به جنوب شرقی آسیا برای کوله‌پشتی‌گردها (قسمت اول)"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
TEL : 22902286 (10 Lines)