TEL : 22902286 (10 Lines)

دوست‌داران فرهنگ باید در مالزی ببینند (قسمت دوم)

تنوع فرهنگی در هنگام سفر به نقاط مختلف مالزی به وضوح قابل مشاهده است، همچنین وفور فعالیت‌ها و جاذبه‌های فرهنگی به انگیزه گردشگران برای بازدید از این کشور افزوده است. بازدید از بهترین مکان‌های دیدنی فرهنگی مالزی، مناسب‌ترین روش برای تجربه واقعی مالزی و فرهنگ گسترده آن خواهد بود.

دوست‌داران فرهنگ باید در مالزی ببینند (قسمت دوم)

راه‌آهن جنگلی (Jungle Railway) مالزی

اگر می خواهید آن بخشی از مالزی که کمتر دیده می‌شود را ببینید، باید از طریق راه آهن جنگلی سفر کنید، خط آهنی که از مناطق کمتر شناخته شده مالزی عبور می‌کند. این قطار در بیشتر مسیر خود از هر ۲ سمت به‌ وسیله جنگلی انبوه احاطه شده است و در قسمت‌هایی از کشور توقف می‌کند که کمتر گردشگری به آن توجه می‌کند. می‌توان این راه‌آهن را به عنوان روشی مناسب برای کاوش بیشتر در مالزی واقعی به حساب آورد. قطارهای این راه‌آهن سفر خود را از شهر تومپات (Tumpat)، در نزدیکی کوتا باهرو (Kota Bahru) آغاز می‌کنند و با عبور از زمین‌های ساحلی به مسیر اصلی تردد این کشور در گماس (Gemas) می‌رسند و در طول راه از روستاهای جنگلی دورافتاده عبور می‌کنند و در برخی از آن‌ها توقف خواهند داشت. این سفر روشی منحصر به فرد برای گشت و گذار در مالزی است، روشی که کمتر توریستی آن را تجربه می‌کند.

کوتا بهارو (Kota Bharu) مالزی

کوتا بهارو در ساحل شمال شرقی مالزی و در مرکز ایالت کلانتان (Kelantan) قرار دارد و یکی از بهترین مکان‌ها برای تجربه فرهنگ سنتی مالزی است. کوتا بهارو با ترکیبی از معابد و مساجد اسلامی، شهری متنوع از نظر مذهبی است. برای بازدیدکنندگانی که در جستجوی آثار هنری و صنایع‌دستی سنتی مالزی هستند، کوتا بهارو بهترین مکان برای شروع سفرشان خواهد بود. این شهر به نوعی قطب کالاهای چوبی است و هر چیزی ساخته‌ شده از چوب مانند کنده‌کاری‌های چوبی تا لباس‌های تزئین شده سنتی را که روی پارچه آن‌ها با استفاده از خرده چوب طراحی صورت گرفته است، می‌توانید در بازارهای متنوع این شهر پیدا کنید. این شهر همچنین بهترین مکان برای دیدن سایه‌بازی است، هنری که در دیگر بخش‌های مالزی در حال فراموش شدن است.

ملاکا (Melaka) مالزی

اگر چه شهر جورج تاون در ایالت پنانگ، نماد بارزی از اثر فرهنگ اروپا بر مالزی در طول قرن‌هاست، ولی شهر جنوبی ملاکا که توانسته است نام خود را در آثار جهانی یونسکو به ثبت برساند، مدرکی از زمانی است که قدرت حاکم در بیشتر بخش‌های تنگه ملاکا در دستان حاکمان محلی بوده است. در قرن ۱۵ میلادی حاکم ملاکا، قدرت بلامنازع را در این تنگه در دست داشت و این شهر (ملاکا) مرکز سیاست و تجارت در منطقه ملاکا محسوب می‌شد. این شهر با دارا بودن بازاری بین‌المللی، آدم‌های بسیاری را از سمت دریای چین جنوبی به خود جذب می‌کند و می‌توان آن را دلیل اصلی چیزی که از آن به عنوان هویت چند فرهنگی مالزی نام برده می‌شود، به حساب آورد. هر چند این تنگه در دوران استعمار بریتانیا شکوه و رونق خود را از دست داد، ولی هنوز هم با کمی قدم زدن در آن می‌توان باقی‌مانده‌های زمان رفاه و اوج قدرت آن را به خوبی مشاهده کرد.

دره لنگونگ (Lenggong Valley) مالزی

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی مالزی که در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است، دره لنگونگ است که یک گنجینه باستان‌شناسی محسوب می‌شود و در برگیرنده آثار و بقایای انسان اولیه با قدمتی نزدیک به دو میلیون سال پیش است. سایت باستان‌شناسی دره لنگوگ در ۲ حوزه جداگانه گسترش یافته است و میراث‌دار یکی از قدیمی‌ترین آثار یافت شده از نسل بشر در خارج از آفریقا محسوب می‌شود. حفاری‌های باستان‌شناسی، ابزارها و فسیل‌های انسانی را در این محل از زیر خاک‌ها بیرون کشیده است. آثار مهم به دست آمده از این محل، در موزه باستان‌شناسی Lenggong مجموعه ای از فسیل‌ها و آثار تاریخی را به نمایش گذاشته، همراه با توضیحاتی که بیان می‌کنند چه اتفاقی میلیون‌ها سال قبل در این محل افتاده است.

ارتفاعات کلابید (Kelabit Highlands) مالزی

ارتفاعات کلابید و مرکز آن شهر باریوی (Bario)، یک فلات کوهستانی در ایالت ساراواک (Sarawak) در بورنئو (Borneo) است و یکی از دوردست‌ترین مکان‌ها در جنوب شرقی آسیا به حساب می‌آید. این ارتفاعات تنها از طریق هوایی یا به‌ واسطه یک مسیر خاکی نه‌ چندان مساعد در دسترس هستند، اما باید گفت برای مسافرانی که مقصد خود را این ارتفاعات انتخاب کرده‌اند، بسیار جذاب هستند. دلایلی چون جدا بودن از زرق‌وبرق زندگی امروزی و دوستی و میهمان‌نوازی مردم بومی کلابیت باعث شهرت این منطقه شده است. فرهنگ منحصربه‌فرد کلابیت، ترکیبی از سنت‌ها و اعتقادات بومی ایالت ساراواک و اعتقادات دین مسیحیت است که توسط مبلغان غربی به این منطقه وارد شده است. دلیل دیگری که باعث شهرت این ارتفاعات شده است، مسیره‌های پیاده‌روی (Trekking) آن است. راهنماها، مسافران را از میان شهرها و روستاهای این منطقه هدایت کرده و زیبایی‌های این مناطق را به آنها نشان می‌دهند.

قسمت اول این مطلب:

منبع: The Culture Trip
درباره نویسنده
اخبار و مقالات مرتبط با "دوست‌داران فرهنگ باید در مالزی ببینند (قسمت دوم)"

بریک فیلدز که بیشتر با نام هندوستان کوچک شناخته می‌شود، با دیگر مناطق کوالالامپور تفاوت‌های زیادی دارد. این منطقه توسط جامعه هندی‌ها به یک خیابان پهن تبدیل شد، پر از مغازه‌هایی که اجناس سنتی هند و غذاهای هندی می‌فروشند. بریک فیلدز مملو از رستوران‌های هندی است که...

با گرد هم آوردن ترکیبی غنی از فرهنگ‌های چینی، هندی، مالزیایی، بریتانیایی و اندونزیایی، بهترین راه برای تجربه کوالالامپور و لذت بردن از آن، این است که مرکز شهر را جستجو کنید. کوالالامپور طیف وسیعی از زیبایی‌های معماری و تنوع غذایی را شامل می‌شود و تنها یک ساعت از شگفتی‌های...

مخلوط تاثیر فرهنگ‌های مالزیایی، چینی و هندی بر کوالالامپور، این شهر را به یک مقصد همیشه غافلگیرکننده برای دوستداران غذا تبدیل کرده است. همانند دیگر کلان‌شهرهای آسیایی، کوالالامپور نیز به لحاظ تنوع غذایی بسیار غنی است؛ با دکه‌های غذاهای خیابانی فراوانی که حتی به عقیده‌ی...

سیاره ما جاذبه‌های طبیعی زیبای بسیاری دارد. بعضی از آن‌ها جلوی چشمان ما قرار دارند، در حالی که تعدادی از آن‌ها زیر زمین پنهان شده‌اند و از دید ما دور هستند. با ما همراه باشید و با چند تا از گنجینه‌های زیرزمینی دنیا آشنا شوید، مکان‌هایی که تجربه‌هایی فراموش نشدنی...