دوست‌داران فرهنگ باید در مالزی ببینند (قسمت اول)

فرهنگ غنی مالزی با گوناگونی و تنوعش شناخته می‌شود. مالزی محل تلفیق فرهنگ مالایایی (قوم اصلی مردم کشور مالزی)، چین، هند و چندین گروه‌ بومی کوچک دیگر است که سنت‌های فرهنگی کهن خود را طی سالیان دراز حفظ کرده‌اند. این مطلب، شما را با بهترین مکان‌های دیدنی کشور مالزی آشنا می‌کند، مکان‌هایی که ویژگی مهم همه آن‌ها بعد فرهنگی‌شان است.

دوست‌داران فرهنگ باید در مالزی ببینند (قسمت اول)

کوالالامپور (Kuala Lumpur)

کوالالامپور پایتخت مالزی و یکی از پر رونق‌ترین شهرها در جنوب شرقی آسیا است. برخی از بهترین رستوران‌ها، مغازه‌ها و بهترین زندگی شبانه در این قسمت از مالزی قرار دارد. البته کوالالامپور یا به اختصار KL، تنها مرکزی برای خرید محسوب نمی‌شود و این شهر چیزهای بیشتری برای ارائه دادن به گردشگران خود دارد. نکته مهم دیگر درباره کوالالامپور، ترکیب معماری آن است، ترکیبی منحصربه‌فرد که نمی‌توان در جای دیگری از دنیا پیدا کرد. برج‌های سر به فلک کشیده مانند برج‌های دوقلوی پتروناس (Petronas) در کنار بناهای باقی‌مانده از دوران استعماری امپراتوری بریتانیا را می‌توان به عنوان نمونه‌هایی از این سبک معماری خاص به حساب آورد. به غیر از برج‌های پتروناس، مناطق مهم دیگری هم در کوالالامپور مالزی وجود دارند که بازدید از آن‌ها به هر گردشگر تور مالزی توصیه می‌شود، مکان‌هایی مانند ایستانا بودایا (Istana Budaya) یا قصر فرهنگی مالزی که قلب اصلی تئاتر این کشور محسوب می‌شود، گالری ملی هنرهای بصری، موزه هنرهای معاصر کوالالامپور و موزه هنرهای اسلامی. بازدید از محله‌های خرید مانند بوکیت بینتانگ (Bukit Bintang) و مردکا اسکواریر (Merdeka Squareare) را نیز نباید فراموش کرد، همچنین تعداد زیادی از بازارهای خرید مثل مثلث طلایی (Golden Triangle)، شهر چینی (Chinatown) و هند کوچک (Little India) وجود دارند که می‌توان آن‌ها را نیز در فهرست قرار داد. سبک معماری متعلق به دوران استعماری بریتانیا در نواحی مختلف کوالالامپور قابل مشاهده است و هر گردشگری می‌تواند از آن‌ها با استفاده از تورهای راهنمای میراث فرهنگی زیادی که توسط آژانس‌های مسافرتی ارائه می‌شوند، بازدید کند.

غارهای باتو (Batu) نزدیک کوالالامپور

در ۱۳ کیلومتری شمال کوالالامپور، غارهای باتو قرار دارند که از نوع غارهای آهکی هستند و بسیاری از آن‌ها به معابد آیین هندو مبدل شده است. این مجموعه غارها یکی از مقدس‌ترین مکان‌های مذهبی آیین هندو خارج از هندوستان است که هر ساله هزاران زائر و گردشگر را به خود جلب می‌کند. این غارها به خدای جنگ و پیروزی آیین هندو یعنی لرد موروگان (Murugan) اختصاص داده شده است. در ورودی غارها یک مجسمه طلایی بزرگ از این خدای هندوها را در حالت ایستاده می‌بینید. داخل غارها زیارتگاه‌های متنوع و نقاشی‌های دیواری بسیاری وجود دارد که اسطوره‌های آیین هندو را به تصویر می‌کشد. این غارها مرکز اصلی جشنواره سالیانه تایپوسام (Thaipusam) هستند که زائران هندو در صف‌هایی منظم در داخل راهروهای این غارها حرکت کرده و نمادهایی را حمل می‌کنند که یادآورد لرد مورگان است و در پایان آن را پیشکش می‌کنند. غارها همچنین خانه انواع مختلفی از گیاهان و جانوران است و حتی می‌توانید یک گونه خاص از میمون‌های جذاب و بازیگوش را در این غارها مشاهده کنید، هر چند بازیگوشی این میمون‌ها ممکن است برای عده‌ای از گردشگران آزاردهنده باشد.

شهر Kuching ایالت Sarawak مالزی

ساراواک بزرگترین و ناهموارترین ایالت مالزی است. این ایالت همراه با ایالت صباح در قسمت شرقی مالزی (بخش بورنئویی مالزی) قرار دارند. این ایالت به خاطر فرهنگ‌های بومی خاص خود بسیار مشهور است، بسیاری از آن‌ها علیرغم بحث مدرن‌سازی و جهانی‌شدن توانسته‌اند وجه تمایز خود را حفظ کنند. این فرهنگ‌های قبیله‌ای با یک اکوسیستم غنی و ناحیه جنگلی تقریبا بکر همراه هستند که جذابیت این ایالت را چند برابر می‌کند. از واضح‌ترین نشانه تمایز فرهنگ بومی موجود در این ایالت که چندیدن قرن در اینجا وجود داشته است، می توان به خانه‌های مشهور و دراز بورنئو اشاره کرد که هنوز برای سکونت در این ایالت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در پایتخت ساراوک، شهر کوچینگ، بسیاری از این خانه‌های دراز به هتل‌ها تبدیل شده‌اند، هر چند اگر دل را به دریا زده و به مناطق دورافتاده‌تر بروید، فرصت‌هایی برای ماندن با خانواده‌های اصیل و بومی در این نوع خانه‌های دراز، تجربه خوردن غذای محلی و مشاهده سبک زندگی مردم بومی ساراواک را به دست خواهید آورد.

ارتفاعات کامرون مالزی

ارتفاعات کامرون، هنوز تاثیرات بسیاری از روزهای قدیمی خود را حفظ کرده است، روزگاری که به دوران استعمار باز می‌گردد و یادآور سبک زندگی استعمارگرانی است که در این کشور زندگی می‌کردند، هر چند امروزه به عنوان اثری استعماری و البته جالب از میراث فرهنگی در مالزی شناخته می‌شود. همچنین ارتفاعات کامرون می‌تواند راه فراری از گرمای طاقت‌فرسای زمین‌های کوهپایه‌ای باشد و توانسته است به یک نقطه پرطرفدار گردشگری در سال‌های اخیر تبدیل شود. این ارتفاعات اولین بار به وسیله نقشه‌بردار بریتانیایی ویلیام کامرون (William Cameron) ارزیابی و نقشه‌برداری شد، به همین دلیل است که‌ آنها را کامرون می‌نامند. بعد از ارزیابی‌های کامرون، این ارتفاعات مورد توجه واقع شد و به عنوان مکانی بالقوه برای ساخت پناهگاهی بر فراز بلندی‌ها مد‌نظر قرار گرفت. محلی‌های ثروتمند در خرید زمین‌های این منطقه با استعمارگران همراه شدند و همین موضوع باعث شد قصرهای بسیار زیادی به صورت پراکنده توسط آن‌ها در اطراف جاده‌های پیچ‌درپیچ این ارتفاعات ساخته شود. این منطقه همچنین به عنوان مکانی مناسب برای کاشت چای مورد توجه قرار گرفت و این محصول تا به امروز نیز به صورت گسترده در این منطقه کشت می‌شود. بازدیدکنندگان ارتفاعات کامرون می‌توانند فعالیت‌های متنوعی را در این منطقه تجربه کنند، شامل تورهای گردشگری که برخی از قصرهای سلطنتی، مزارع و سایر جاذبه‌های گردشگری طبیعی و فرهنگی این منطقه را به نمایش می‌گذارند. هنوز بسیاری از رستوران‌های این منطقه چای گرم آن‌ هم به سبک انگلیسی به مشتریان خود عرضه می‌کنند که این فرصت خوبی خواهد بود تا طعم واقعی انگلیس قدیم را تجربه کنید.

جورج تاون (Georgetown) مالزی

Georgetown که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است پایتخت پنانگ و یک نمونه جذاب از ترکیب فرهنگی غرب و شرق است. این شهر تاثیر بودن به عنوان یک مرکز تجاری مهم به مدت 500 سال همزمان با تاثیر قرن‌ها حکومت استعماری را حفظ کرده است. معماری، غذا و فرهنگ جورج تاون به دلیل این تاریخ متنوع به شکلی خاصی در آمده است و با قدم زدن در خیابان‌های داخلی این شهر که به شکل فشرده‌ای در یکدیگر تنیده شده‌اند، می‌توان به آن چه که در طول سالیان دراز بر مالزی گذشته است، پی برد. City Hall، عمارت چونگ فات تز (Cheong Fatt Tze) و قلعه کورن والیس (Fort Cornwallis)، همگی باقیمانده‌هایی جذاب از زمان استعمار هستند. اگر شما از کاوش در معماری خاص این شهر خسته شدید، می‌توانید به سراغ متفاوت‌ترین رستوران‌های پنانگ بروید تا تلفیق فرهنگ شرق با غرب را در سنت‌های آشپزی این شهر را با چشمان خود ببینید و بچشید.

قسمت دوم این مطلب:

منبع: The Culture Trip
درباره نویسنده
اخبار و مقالات مرتبط با "دوست‌داران فرهنگ باید در مالزی ببینند (قسمت اول)"

جمعیت کشور مالزی ترکیبی حاصل از اقوام مالایی، چینی، هندی و برخی از اقوام بومی مالزی است. مالزی یکی از متفاوت‌ترین و شگفت‌انگیزترین کشورهای جنوب شرقی آسیا است. چشم‌اندازهای زیبای طبیعی مالزی شامل مزارع چای، جنگل‌های بارانی گرمسیری، سواحل و کوه‌ها و نیز چشم‌اندازهای...

یکی از زیباترین نقاط مالزی جزیره لنکاوی است. مجموعه جزایری با طبیعتی منحصر به فرد که آن را به محلی عالی برای استراحت تبدیل کرده است. با ما همراه باشید و با تعدادی از دیدنی های لنکاوی آشنا شوید.

سیاره ما جاذبه‌های طبیعی زیبای بسیاری دارد. بعضی از آن‌ها جلوی چشمان ما قرار دارند، در حالی که تعدادی از آن‌ها زیر زمین پنهان شده‌اند و از دید ما دور هستند. با ما همراه باشید و با چند تا از گنجینه‌های زیرزمینی دنیا آشنا شوید، مکان‌هایی که تجربه‌هایی فراموش نشدنی...

تاریخ طولانی و قدیمی پل‌ها ثابت می‌کند که این جایگاه‌ها بسیار ایمن و قابل اطمینان هستند. با این وجود، تعدادی پل وجود دارد که تنها نگاه کردن به آن‌ها می‌گویند که چه خطراتی ممکن است به همراه داشته باشند. ما برای شما ۱۰ پل را معرفی خواهیم کرد، که جریانی از آدرنالین را در...

دیدگاه های مرتبط با "مقاله دوست‌داران فرهنگ باید در مالزی ببینند (قسمت اول)"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
TEL : 22902286 (10 Lines)