در چین چگونه قطار سوار شویم (بخش دوم)

در بخش اول این مطلب تا سالن انتظار ایستگاه قطار پیش رفتیم. در ادامه راهنمایی‌های لازم تا زمان پیاده شدن از قطار را برایتان آماده کرده‌ایم. اگر در مدت تور چین خواستید قطار سوار شوید دانستن این نکات می‌تواند سفر شما را راحت و بدون استرس کند.

در چین چگونه قطار سوار شویم (بخش دوم)

قطار در چین: برای بررسی بلیت صف بایستید

وقتی قطار شما به ایستگاه می‌آید، از طریق بلندگو اعلام می‌شود که مسافران به دروازه بررسی بلیت بروند. در سالن انتظار باید به سمت دروازه بلیت بروید تا قبل از ورود به سکوی قطار، بلیت‌تان چک شود. در پایین بلیت شما معمولا بعد از چند کاراکتر چینی (检票口) چند حرف و شماره وجود دارد. این شماره‌ها، شماره‌ی دروازه دسترسی به سکوی قطار هستند که به بلیت شما اختصاص داده شده‌اند. بلیت شما تنها در دروازه‌ای که بر روی بلیت نوشته شده چک می‌شود. اگر این کاراکترها بر روی بلیت شما درج نشده‌اند باید به نمایشگرهای LED موجود در سالن انتظار نگاه کرده و ورودی درست مربوط به بلیت خود را پیدا کنید. معمولا نمایشگرهای LED اطلاعات قطارها را در یک چرخه تکراری نشان می‌دهند، بنابراین احتمالا اطلاعات قطار شما به سرعت قابل رویت نیست. می‌توانید نمایشگرها را در یک چرخه کامل بررسی کنید یا از یک نفر در کنارتان بخواهید دروازه ورودی را نشانتان دهد. برای این کار بلیت‌تان و این جمله چینی را به او نشان دهید.

请问我应该在哪个检票口检票

ترجمه: ببخشید. می‌توانید به من بگویید باید به کدام دروازه بررسی بلیت بروم؟

توجه کنید که بلیتی که در دست دارید چه رنگی است. اگر بلیت‌تان آبی است می‌توانید آن را در دستگاه‌های خودکار بررسی قرار دهید تا چک شوند. اگر بلیت‌تان قرمز بود کارکنان باید آن را به صورت دستی چک کنند.

قطار در چین: واگن و صندلی خود را پیدا کنید

در هنگام سوار شدن به قطار در چین، مراقب باشید به سکوی اشتباهی نروید. وقتی بلیت‌تان بررسی شد شما باید به سمت سکویی بروید که مربوط به شماره قطارتان است و علامت‌ها را دنبال کنید تا به سکو برسید. معمولا تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که افرادی را که با شما از دروازه بررسی بلیت عبور کرده‌اند را دنبال کنید. وقتی سوار قطار شدید بلیت خود را به کارکنان قطار نشان دهید تا مطمئن شوید قطار درست را سوار شده‌اید. وقتی داخل قطار شدید بر اساس اطلاعات روی بلیت صندلی خود را پیدا کنید. وسایل‌تان را روبروی خودتان قرار دهید تا همیشه جلوی چشمتان باشند.

قطار در چین: وقتی سوار قطار شدید بلیت‌تان را در جای امنی نگه دارید

در تور چین وقتی سوار قطار می‌شوید این نکته را مد نظر داشته باشید: بلیت‌تان را گم نکنید و یا دور نیاندازید. در طول سفر حود با قطار در چین، پاسپورت و بلیت شما توسط کارکنان قطار چک می‌شود. وقتی به مقصد رسیدید، بلیت‌تان یک بار دیگر نیز چک می‌شود. بنابراین در چین تا زمانی که از ایستگاه خارج نشده‌اید به دقت مراقب بلیت خود باشید. اگر در چین قطارهای دارای تخت خواب سوار شوید، بعد از سوار شدن، کارکنان قطار بلیت‌تان را با یک کارت پلاستیکی تعویض می‌کنند. 30 دقیقه قبل از رسیدن به مقصد آن‌ها کارت را پس گرفته و بلیت‌تان را به شما باز می‌گردانند.

قطار در چین: مطمئن شوید که در ایستگاه درست پیاده شوید

اگر مقصدتان در سفر با قطار در چین، آخرین ایستگاه قطار نیست، باید گوش به زنگ اعلان‌های داخل قطار باشید. شدیدا توصیه می‌کنیم که بلیت خود را به یکی از کارکنان قطار نشان داده و از او بخواهید که محل پیاده شدن شما را به شما یادآوری کند. بلیت خود و این جمله چینی را به او نشان دهید:

麻烦你提前十分钟提醒我准备下车

ترجمه: لطفا 10 دقیقه قبل از رسیدن به مقصد به من یادآوری کنید که پیاده شوم.

اپلیکیشن‌های موبایلی وجود دارند که برنامه زمانی قطارها را در چین نشان می‌دهند. می‌توانید آن‌ها را روی تلفن همراه خود نصب کرده تا بدانید قطاری که در چین سوار می‌شوید چه زمانی به ایستگاه مقصد شما می‌رسد و ایستگاه‌های قبل از آن کدام‌ها هستند.

قطار در چین: سریع از قطار خارج شوید (2 تا 5 دقیقه زمان دارید)

در چین اعلان‌های داخل قطار مربوط به رسیدن به ایستگاه، 10 دقیقه قبل از هر ایستگاه اعلام می‌شوند، تا مسافران زمان کافی داشته باشند تا خود را برای خروج از قطار آماده کنند. مسافران در قطارهای چین در راهروهای قطار صف می‌بندند تا در ایستگاه به سرعت از قطار خارج شوند. به نظر غیر ضروری می‌آید چرا که هر مسافر 3 دقیقه زمان برای خروج از قطار در اختیار دارد. بعضی از قطارهای سریع‌السیر (Bullet) در چین تنها دو دقیقه برای خروج هر مسافر در نظر می‌گیرند. اگر نمی‌خواهید به مدت طولانی در صف بایستید وارد صف‌ها نشوید؛ در صندلی خود بنشینید، وسایل خود را در کنارتان داشته باشید و منتظر باشید صف خلوت شود.

قطار در چین: خروجی ایستگاه را پیدا کنید

جمعیت را دنبال کنید تا به خروجی صحیح (出站口) برسید. ایستگاه‌های قطار در چین تفاوت‌های زیادی با هم دارند ولی اگر خوش‌شانس باشید پله‌برقی وجود دارد. بنابراین بهترین توصیه برای سوار شدن قطار در تور چین این است که بار سبک همراه داشته باشید. ممکن است در خروجی بلیت‌تان چک شود، آن را در دسترس داشته باشید. چک کردن بلیت در هنگام خروج در چین توسط ماشین یا کارکنان راه‌آهن صورت می‌گیرد. در چین اگر در هنگام خروج نتوانید بلیت خود را نشان دهید، تا 150 درصد قیمت بلیت جریمه خواهید شد.

حمل و نقل شهری در ایستگاه‌های قطار در چین

ایستگاه‌های قطار در چین قطب‌های حمل و نقل شهرهای چین هستند. در چین سفر از ایستگاه‌های قطار به یک نقطه از شهر کار ساده‌ای است، مخصوصا در شهرهای بزرگ چین. معمولا بسیاری از اتوبوس‌های عمومی شهرهای چین در ایستگاه‌های قطار توقف دارند. در شهرهای بزرگ چین که مترو دارند شما همیشه می‌توانید دو یا سه ایستگاه مترو را در نزدیکی ایستگاه قطار پیدا کنید. مترو در چین معمولا تا 11 شب فعالیت می‌کند؛ برای مثال آخرین قطار مترو از ایستگاه راه‌آهن غربی پکن در خط 9 مترو پکن، ساعت 11 و 29 دقیقه شب حرکت می‌کند. در چین تا ساعت 5 یا 6 صبح، اتوبوس‌های شهری و مترو کار خود را آغاز نمی‌کنند، بنابراین اگر نیمه شب از قطار پیاده شدید نگران نباشید، در خیابان‌های اطراف ایستگاه‌های قطار در چین همیشه تاکسی‌ها حضور دارند. بعضی از ایستگاه‌های بزرگ راه‌آهن در چین مانند ایستگاه راه‌آهن غربی پکن، محلی مخصوص برای تاکسی‌ها دارند. راننده‌ها در چین معمولا انگلیسی بلد نیستند، بنابراین بهتر است نام چینی هتل و آدرس آن را همراه داشته باشید تا به راننده نشان دهید.

بخش اول این مطلب:

منبع: China Highlights
درباره نویسنده
اخبار و مقالات مرتبط با "در چین چگونه قطار سوار شویم (بخش دوم)"

خط آهن پر سرعت چین پاسخی کاملا طبیعی و نمایشی قدرتمندانه از توسعه فوق‌العاده سریع اقتصادی چین هستند. خط آهن پر سرعت چین نه تنها برای مردم چین روشی عالی و با امنیت برای جابه‌جایی در کشور به وجود آورده، بلکه باعث شده سفر در کشور چین برای مسافران تور چین بیش از پیش راحت و آسان شود....

کاخ تابستانی قرار گرفته در شمال غربی شهر پکن، مجموعه‌ای مجلل و تاریخی از کاخ‌ها، دریاچه‌ها و باغ‌ها است. این مجموعه به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و یکی از بهترین نمونه‌های باغ‌آرایی‌های چینی محسوب می‌شود. همه‌ی ویژگی‌های متفاوت این مجموعه...

در گوانجو رستوران‌های زیاد و متنوعی وجود دارد. دسته‌ای از بهترین رستوران‌های گوانجو رستوران‌های اسلامی و حلال این شهر هستند. در ادامه با برخی از بهترین‌های رستوران‌های اسلامی گوانجو آشنا می‌شویم.

سیستم راه‌آهن سرعت بالای چین (CRH) یا قطارهای فشنگی (Bullet Train)، خیلی سریع در چین توسعه پیدا کرد. این قطارها وسیله حمل و نقل سریع و راحتی هستند و در عرض تنها 10 سال به محبوب‌ترین روش سفر در چین تبدیل شدند. قطارهای پر سرعت چین با حروف G و D و C که قبل از شماره قطار می‌آیند طبقه‌بندی...

دیدگاه های مرتبط با "مقاله در چین چگونه قطار سوار شویم (بخش دوم)"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
TEL : 22902286 (10 Lines)