در چین چگونه قطار سوار شویم (بخش اول)

سوار شدن به قطار و پیاده شدن از آن در کشور خودتان ممکن است کاری راحت برایتان باشد، ولی در چین برای سوار شدن به قطار و پیاده شدن از آن چند کار اضافی باید انجام دهید. وقتی در مدت تور چین می‌خواهید قطار سوار شوید، چیزهایی وجود دارد که مسلما باید آن‌ها را بدانید.

در چین چگونه قطار سوار شویم (بخش اول)

در بعضی کشورها شما می‌توانید گاهی بدون خرید بلیت قبل از ورود به قطار، سوار قطار شوید. اما در چین قبل از سوار شدن به قطار باید بلیت را تهیه کنید. حتی قبل از این که به داخل قطار برسید، چند بار بلیت شما چک می‌شود. در چین باید طبق اطلاعات دقیق پاسپورت خود بلیت را تهیه کنید و در هنگام سوار شدن به قطار نیز باید پاسپورت‌تان همراه‌تان باشد.

قطار در چین: به ایستگاه درست بروید

اطلاعات روی بلیت خود را به دقت بررسی کنید و به ایستگاه درست بروید. وقتی در چین قصد دارید قطار سوار شوید، برای این که از قطار خود جا نمانید توصیه می‌کنیم که 2 ساعت قبل از حرکت قطار به ایستگاه رسیده باشید. اگر شهرهای چین را به خوبی نمی‌شناسید می‌توانید تاکسی بگیرید. می‌توانید بلیت خود و جمله‌ای که در پایین آمده را به راننده نشان دهید و از او بخواهید شما را به ایستگاه ببرد. می‌توانید این جمله را روی کاغذ پرینت گرفته یا آن را روی تلفن خود ذخیره کنید و به او نشان دهید.

请送我到这个火车站

ترجمه: لطفا من را به این ایستگاه خط آهن ببرید.

قطار در چین: قبل از ورود به ایستگاه باید از بازرسی امنیتی عبور کنید

اگر بلیت قطارهای چین را به صورت آنلاین رزرو کرده‌اید و هنوز نسخه چاپ شده آن را ندارید، ابتدا باید به محل فروش بلیت رفته و نسخه چاپی بلیت خود را بگیرید. وقتی به ایستگاه رسیدید و بلیت خود را گرفتید، همان گونه که در فرودگاه‌ها مرسوم است باید برای بازرسی امنیتی صف بایستید. تمامی کیف‌ها و چمدان‌های خود را روی نوار نقاله دستگاه اسکنر اشعه ایکس قرار داده و از درون دروازه شناسایی فلزات عبور کنید. بعد از آن بایستید تا مسئولان امنیتی ایستگاه، شما را بازرسی کرده تا مطمئن شوند وسایل ممنوعه همراه ندارید.

بر خلاف محدودیت‌هایی که در فرودگاه وجود دارد، می‌توانید آب به داخل قطار ببرید. قبل از سوار شدن به قطار در چین، بهتر است محدودیت‌های مربوط به اندازه چمدان‌ها و کیف‌هایی که می‌توانید همراه داشته باشید را بدانید. بعضی از این محدودیت‌ها قانون‌های کلی هستند و بعضی از این محدودیت‌ها مربوط به مکان‌هایی در قطار هستند که شما باید وسایل‌تان را در آن‌ها جا دهید.

در نظر داشته باشید که در هنگام سوار شدن به قطار در چین، صف‌های انتظار ممکن است زمان‌بر باشند، پس بهتر است در یک مدت زمان مناسب قبل از حرکت در ایستگاه باشید تا با خیال راحت بتوانید رویه‌های ورود به قطار را انجام دهید. برای خارجی‌هایی که با قطارهای چین مسافرت نکرده‌اند، ممکن است روند سوار شدن به قطار به نظرشان گیج کننده و با عجله به نظر آید. قبل از سوار شدن به قطار باید در اتاق انتظار صبر کنید. 25 دقیقه قبل از سوار شدن به قطار می‌توانید به سکوی سوار شدن بروید.

چند توصیه برای بازرسی امنیتی در ایستگاه‌های قطار چین

چند علامت و نشانه متمایز کننده بر روی کیف‌ها و چمدان‌های خود قرار دهید تا اگر کیفی شبیه به کیف شما وجود داشت بتواند وسایل خود را سریع و راحت پیدا کنید. بعد از بازرسی امنیتی مطمئن شوید که تمامی وسایل خود را برداشته‌اید.

چمدان‌ها و وسایل خود را تا می‌توانید نزدیک خود نگه دارید. جیب‌بری گاهی اوقات اتفاق می‌افتد. مشکل دیگر این است که کسانی که عجله دارند ممکن است شما را هل دهند تا زودتر به داخل بروند.

تمام وسایل با ارزش و مهم مانند کیف پول و تلفن همراه‌تان را نزدیک خود داشته باشید. ممکن است در ایستگاه‌ها دزد وجود داشته باشد. بنابراین در زمان بازرسی امنیتی حواستان به وسایلتان باشد. اگر وسیله‌ای را گم کردید سریعا به کارکنان ایستگاه اطلاع دهید.

قطار در چین: سالن انتظار خود را پیدا کنید

در ایستگاه‌های قطار چین، نشانه‌ها و تابلوهای زیادی به زبان انگلیسی وجود ندارد و کارکنانی که انگلیسی بلد باشند و بتوانند مسافران خارجی تور چین را برای پیدا کردن سالن انتظارشان کمک کنند زیاد نیستند. برای یافتن سالن انتظار خود می‌توانید از ماموران ایستگاه، داوطلبانی که همیشه کلاه‌ها یا کت‌های زرد یا قرمز به تن دارند یا دیگر مسافران بخواهید به شما کمک کنند. بلیت خود و این جمله چینی را به آن‌ها نشان دهید:

请问我应该去哪个候车室

ترجمه: ببخشید. ممکن است به من بگویید من باید به کدام سالن انتظار بروم؟

برای سوار شدن به قطار در چین، توصیه می‌کنیم یک ساعت قبل از زمان حرکت قطار در ایستگاه باشید، اگر بلیت چاپ شده خود را دارید و دو ساعت قبل از حرکت در ایستگاه باشید اگر بلیت چاپی را هنوز تهیه نکرده‌اید. بری گرفتن بلیت چاپی باید صف بایستید و این کار در روزها و یا ساعت‌های شلوغ ممکن است 1 ساعت از زمان شما را بگیرد.

بعد از این که بعد از بازرسی امنیتی وارد ایستگاه شدید تابلوهای LED را می‌بینید که بر روی آن‌ها اطلاعات قطارهای آن روز در آن زمان را نمایش می‌دهند. این اطلاعات شامل این‌ها هستند: شماره قطار (车次)، ایستگاه مقصد (终到站)، زمان حرکت (发车时间) و شماره سالن انتظار برای آن قطار (候车室). می‌توانید با بلیتی که در دست دارید و نمایشگرهای LED، سالن انتظار درست خود را پیدا کنید. بر روی نمایشگرها در ایستگاه‌های راه آهن در چین، اطلاعات معمولا فقط به زبان چینی نوشته شده‌اند. در جدول زیر می‌توانید نمونه‌ای از این اطلاعات را با یک مثال ببینید:

عبارت چینی  车次  终到站  发车时间  候车室  状态
ترجمه  قطار  مقصد  زمان حرکت  سالن انتظار  وضعیت
مثال  D5195  成都东 (ایستگاه شرقی چنگدو)  17 و 57 دقیقه  5  正在候车 (در حال انتظار)

حتما به یاد داشته باشید که فرایند بازرسی قبل از ورود به قطار 5 دقیقه قبل از حرکت قطار به صورت کامل متوقف می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم طوری زمان‌بندی کنید که 30 دقیقه قبل از حرکت قطار در سالن انتظار حضور داشته باشید.

در این سلسله مقالات سعی می‌کنیم تمامی اطلاعاتی که برای سفر با قطار در چین نیاز دارید را برایتان فراهم کنیم. بنابراین اگر در زمان تور چین قصد دارید قطار سوار شوید توصیه می‌کنیم برای همراه داشتن عبارات چینی اشاره شده در متن این صفحات را پرینت بگیرید و یا در تلفن همراه خود ذخیره کنید و یا آن‌ها را نشانه‌گذاری (Bookmark) کنید.

بخش دوم این مطلب:

منبع: China Highlights
درباره نویسنده
71,4,9,5اخبار و مقالات مرتبط با "در چین چگونه قطار سوار شویم (بخش اول)"

در قسمت اول دو بازه زمانی که بهترین موقع برای رفتن به تور چین است را بررسی کردیم. در ادامه، دیگر ماه‌های سال را از نظر آب و هوا، شلوغی و دیگر شاخصه‌ها بررسی می‌کنیم.

در بخش اول این مطلب تا سالن انتظار ایستگاه قطار پیش رفتیم. در ادامه راهنمایی‌های لازم تا زمان پیاده شدن از قطار را برایتان آماده کرده‌ایم. اگر در مدت تور چین خواستید قطار سوار شوید دانستن این نکات می‌تواند سفر شما را راحت و بدون استرس کند.

چین کشور پهناوری است و هر گوشه‌اش ارزش کاوش و جستجو دارد. برای کسانی که فرصت‌های زمانی و مالی محدودتری دارند، شاید امکان این نوع تجربه نباشد. ما در آوای بورالان 10 تا از بهترین شهرهای چین را برای شما انتخاب کرده‌ایم. شهرهایی که به شما فرصت لذت بردن از زیبایی‌های چین را در...

شیرینی کیک ماه، یک شیرینی سنتی چین است که معمولا در زمان فستیوال نیمه پاییز خورده می‌شود. در این فستوال ویژه چین، خانواده‌ها دور هم جمع شده و در حال تماشای ماه، این کیک را می‌خورند. کیک ماه (Mooncake) به خاطر الهه ماه نامگذاری شده است. افسانه‌ها در چین می‌گویند این کیکی است...

دیدگاه های مرتبط با "مقاله در چین چگونه قطار سوار شویم (بخش اول)"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
TEL : 22902286 (10 Lines)